Jsou ženy, které porodem proplují doslova bez škrábnutí. Většina z nás se bohužel nevyhne drobné prasklině v pochvě nebo v oblasti hráze. Některé si odnášíme od porodu nástřih (je nás na můj vkus stále zbytečně moc...) a bohužel není výjimkou ani porod komplikovaný rozsáhlým poraněním rodidel zasahujícím až do konečníku.

Buch, buch, buch.....nekonečných 20  minut sezení se sondou na břiše a monotónní bouchání - ano to je CTG.

CTG neboli kardiotokografie plodu. Měla by se provádět od 38. týdne těhotenství 1x týdně. U potermínové gravidity již několikrát týdně.

Pohyby miminka v děloze jsou základním ukazatelem toho, zda se miminku v děloze daří dobře. Pohyby začínají nastávající maminky vnímat kolem dvacátého týdne těhotenství. Prvorodičky o něco později. Naopak ženy vícerodičky většinou vnímají pohyby mnohem dříve. Na začátku je to jen takové jemné šimrání v podbřišku, které se dá lehce zaměnit s pohyby střev. Postupem času jsou pohyby intenzivnější a mění se v nezaměnitelné kopance a dloubance :-)

To, že se miminko hýbe je pro maminku hlavním znakem toho, že je miminko v pořádku. Respektive, řeknu to úplně otevřeně. Je to jasný ukazatel toho, že děťátko v břiše žije.

S blížícím se termínem porodu, roste u většiny žen nervozita a často i strach. Strach z toho, jak bude porod probíhat. Jak dlouho to bude trvat? Jakou bolest očekávat? V neposlední řadě je zde také strach z vlastního selhání.  

Porod je proces, který se velmi ovlivněn psychikou ženy, a proto je velmi důležité, aby byla nastávající maminka připravená a věřila ve svou ženskou sílu a instinkty.

Jsou ženy, které mají vše, jak se říká, ,,na háku´´, ale je stále více těch, které touží po speciální předporodní přípravě.

Těmto maminkám jsou k dispozici různé typy předporodních kurzů, kde se dozví mnoho praktických informací o porodu i šestinedělí. Velmi pomoci však může i domácí příprava.

A co vše k ní patří?