Pohyby miminka v děloze jsou základním ukazatelem toho, zda se miminku v děloze daří dobře. Pohyby začínají nastávající maminky vnímat kolem dvacátého týdne těhotenství. Prvorodičky o něco později. Naopak ženy vícerodičky většinou vnímají pohyby mnohem dříve. Na začátku je to jen takové jemné šimrání v podbřišku, které se dá lehce zaměnit s pohyby střev. Postupem času jsou pohyby intenzivnější a mění se v nezaměnitelné kopance a dloubance :-)

To, že se miminko hýbe je pro maminku hlavním znakem toho, že je miminko v pořádku. Respektive, řeknu to úplně otevřeně. Je to jasný ukazatel toho, že děťátko v břiše žije.

S blížícím se termínem porodu, roste u většiny žen nervozita a často i strach. Strach z toho, jak bude porod probíhat. Jak dlouho to bude trvat? Jakou bolest očekávat? V neposlední řadě je zde také strach z vlastního selhání.  

Porod je proces, který se velmi ovlivněn psychikou ženy, a proto je velmi důležité, aby byla nastávající maminka připravená a věřila ve svou ženskou sílu a instinkty.

Jsou ženy, které mají vše, jak se říká, ,,na háku´´, ale je stále více těch, které touží po speciální předporodní přípravě.

Těmto maminkám jsou k dispozici různé typy předporodních kurzů, kde se dozví mnoho praktických informací o porodu i šestinedělí. Velmi pomoci však může i domácí příprava.

A co vše k ní patří?

Když se embryo přestane vyvíjet, tak mluvíme o zamlklém těhotenství nebo také zamlklém potratu. Ať to nazveme tak, či tak, výsledek je vždy stejný - miminko nebude. 

Na začátku je zoufalá snaha o trošku naděje, dotazy, zda se srdeční akce nemůže opět objevit a s ujištěním, že bohužel ne přichází slzy a beznaděj.

Vždycky, když musím tohle nějaké ženě říct, tak je mi moc smutno. Nejhorší je, že zamlklé těhotenství nemá žádné  specifické příznaky a nezpůsobuje žádné obtíže.  Informaci o tom, že těhotenství neprosperuje je proto vždy obrovský šok. Často na kontrole zjistíme ultrazvukovým vyšetřením, že embryu nebije srdíčko a je menší, někdy i o dva či tři týdny.

Cítíte se unaveně, malátně a točí se vám hlava?

Možná trpíte chudokrevností.

 Chudokrevnost, odborně anémie, je nedostatek červených krvinek, které mají na starost transport kyslíku z plic do tkání a oxidu uhličitého zpět do plic. Jako pomyslné ručičky, kterými krvinky kyslík chytají slouží červené krevní barvivo hemoglobin, jehož hlavní složkou je železo.