Milé ženy,
protože si opravdu nedělám iluze, že všichni naši spoluobčané jsou zodpovědní a dodržují veškerá hygienická opatření, která byla v souvislosti s koronavirem vydána, tak bych vám doporučila vyrážet na gynekologickou pohotovost opravdu jen v těch nezbytných případech a pokud je to možné se návštěvě zdravotnického zařízení vyhnout. Proto jsem se rozhodla sepsat tento krátký článek s radami, jak si pomoci v případě nejčastějších gynekologických obtíží.
1. Výtok. Svědění.
Nejčastější příčinou výtoku je kvasinka, ta způsobuje tvarohovitý výtok doprovázený nepříjemným svěděním v pochvě i na zevním genitálu. Pozor někdy se mykoza projevuje jen svěděním bez výrazného výtoku. První a většinou dostačující pomocí jsou volně prodejná antimykotika v podobě vkládacích tablet či krémů - koupíte bez receptu v lékárně. Po ukončení léčby doporučuji užívat ještě probiotika do pochvy k obnovení přirozené poševní flory.
2. Pálení či řezání při močení.
Tyto projevy jsou typické pro zánět močových cest. Pokud nemáte horečku či nepozorujete příměs krve či hlenu v moči nebo nemáte bolesti v bedrech, není nutné ihned vyhlédávat pohotovost. První pomocí je bakterie doslova vyplavit. Zvýšeným příjmem tekutin způsobíte naředění bakterií v močových cestách a díky častějšímu močení je odplavíte pryč. Efektivně působí také volně prodejné preparáty s d-manosou, které zabraňují bakteriím, aby lpěly na stěnách močových cest. Pokud obtíže nezačnou ustupovat nebo se naopak zhorší, je na místě vyhledat lékaře.
3. Krvácení mimo cyklus.
Pokud začnete krvácet mimo menstruační cyklus, může se jednat o nepravidelnou menstruaci nebo ovulační krvácení. Pokud není krvácení silnější než běžná menstruace a není doprovázené silnými bolestmi není nutné ihned vyrazit na pohotovost. V pracovní době kontaktujte svého lékaře a domluvte se na kontrole. Je nutné vyloučit jiné příčiny krvácení (polyp, myom, prekanceróza děložního čípku...).
4. Zapomenutý tampon či zaseklý menstruační kalíšek.
Ženy, prosím vás, nezmatkujte a nebojte se. Tampon ani kalíšek vám nikam do břicha neuteče. Pochva je, jak už napovídá název, slepě ukončená, takže tampon se může dostat na konec a dál už ne. Takže buďte v klidu, umyjte si ruce a v koupelně si přičapněte na bobek a vsuňte dva prsty do pochvy, na konci nahmatáte takovou bambulku - to je děložní čípek, pokud jej důkladně obkroužíte a nic nenahmatáte, tak tam tampon není. Pokud tampon nahmatáte tak zatlačte jako na stolici a postupně jej bez problémů stlačíte tak, abyste jej mohla uchopit a vytáhnout. Kalíšek je na rozdíl od tamponu v pochvě fixován díky podtlaku. Takže přičapnout zatlačit a dvěma prst uchopit kalíšek a zmáčknout, tím se uvolní podtlak a postupně tlačením a tahem kalíšek vytáhněte, nebojte. Hlavně být v klidu a nepropadat panice, pokud se to nepovede na poprvé.
Tak to byly ty nejčastější možné gynekologické komplikace, které se ve většině případů dají vyřešit bez nutnosti návštěvy lékaře. Pokud máte nějaký dotaz, ráda vám poradím na online poradně zde :-)
Napadá vás ještě nějaké téma? Napište mi :-)