Genitální bradavice nebo také kondylomata jsou velmi nepříjemným problémem, který nám může dost zásadně komplikovat život. Jedná se vysoce nakažlivé infekční virové onemocnění, které se přenáší pohlavním stykem a projevuje se růstem bradaviček v oblasti intimních partií.
Jak vznikají?
Genitální bradavice způsobují některé tipy HPV virů. Viry z této skupiny jsou zodpovědné také za vznik většiny nádorů děložního čípku. Ale abych sem napsala alespoň něco pozitivního :-) - tak ty co způsobují bradavice nejsou rizikové pro vznik karcinomu děložního čípku.
Virem HPV se nakazíme od sexuálního partnera, který nemusí mít žádné projevy HPV infekce. Zároveň hned po nakažení nemusí dojít k projevům infekce. Tedy může se stát, že vás někdo nakazí a vy o tom dalších několik let vůbec nevíte a nevědomky třeba nakazíte někoho dalšího. HPV vir ve vašem těle totiž často jen spí a čeká na vhodnou příležitost. Ta přichází tehdy, kdy je vaše tělo oslabené. Například při stresu, při jiném onemocnění nebo třeba v těhotenství, kdy je přirozeně utlumená imunita. V tu chvíli se vir probudí a začne na zevním genitálu vytvářet drobné bradavičky. Ty můžou zůstat ojedinělé a drobné, ale také můžou dorůstat i několika centimetrů a různě se shlukovat - vypadá to potom jako malé květáky :-(
Naštěstí při správné funkci imunitního systému se umí tělo s HPV virem vypořádat a ke vzniku větších kondylomat nedochází. Jinak je to u lidí s poruchami imunitního systému.
Co mám dělat?
Pokud máte podezření, že vám na genitálu nebo v oblasti konečníku narostlo něco, co vypadá jako malá bradavička, tak vyražte za svým gynekologem (nebo lze také na dermatovonerologii). Ten vás vyšetří a zhodnotí, zda se opravdu jedná o genitální bradavice. Určitě se nestyďte. Není to nic neobvyklého :-)
Pokud se potvrdí, že se opravdu jedná o kondylomata, tak se hned domluvíte na vhodné léčbě.
Jak se dají kondylomata léčit?
Metod, jak se kondylomat zbavit je hodně. Nevýhodou je, že se často vrací a léčbu je nutné opakovat...
U drobných bradaviček je možné použít roztok kyseliny trichloroctové nebo vypálení dusíkem. Dále lze bradavičky chirurgicky odtranit - laicky řečeno - odšmiknout :-) To lze i v lokáním umrtvení ambulantně - pokud se jedná jen o drobná ložiska. (Z vlastní zkušenosti musím říci, že takto v lokále většinou se svými pacientkami kondylomata vyřeším hned když poprvé přijdou s podezřenímna genitální bradavice.A vždy to zvládají bez problémů a vše je hned vyřešeno:-) ) U větších kondylomat už je nutná celková anestezie a je možné i použití laseru.
Pro domácí léčbu lze použít lokální krémy - Aldara, Veregen, Wartec... Ty bradavičky vysuší a samy poté odpadnou...nebo měly by....
Ve výjimečných a závažných případech je nutná nitrožilní léčba.
Jak zabránit recidivě?
Jak jsem již psala velkým problémem je, že kondylomata mají často tendence se vracet. Jako doplňková léčba je proto důležítá podpora správné funkce imunitního systému. Poud je totiž imunitní systém v dobré formě, tak se s HPV virem vypořádá ...
Tady je na místě pestrá strava, dostatek pohybu a popřípadě i doplňky stravy podporující imunitu :-)
Dále je rizikovým faktorem vzniku kondylomat např. kouření...takže další důvod proč přestat kouřit :-D