Zlaté časy antikoncepčních pilulek jsou dávno pryč. Moderní ženy volají po jiných spolehlivých, ale hlavně bezpečných metodách antikoncepce. Ideálně bez hormonů.

Mnoho žen je také přesvědčeno, že hormonální pilulka je zdraví škodlivá. Což potvrdil i výsledek mého dotazníku:

 

Zároveň však drtivá většina respondentek uvedla, že hormonální pilulky v minulosti užívala.

 

Hormonální pilulky mají mnoho výhod, ale i mnoho rizik, o kterých by žena měla být informována než je začne užívat.  Což je ale téma na jiný článek :-)

V současné době vzrůstá obliba nitroděložních tělísek. Jedná se o velmi spolehlivou metodu, jak se chránit před nechtěným početím. (Přehled všech dostupných metod antikoncepce naleznete zde). Oblibu nitroděložních tělísek potvrdil i výsledek mé ankety, kde byla nitroděložní tělíska třetí nejčastěji používanou metodou. První místo obsadil kondom – to mně docela překvapilo. A druhé místo hormonální pilulky.

Já osobně mám tělíska moc ráda. Po zavedení mají ženy většinou na 5 let klid a nemusí nic řešit.  Dá se samozřejmě vytáhnout i dříve. Tělísko lze zavést i u žen po porodu a tím se velmi elegantně vyřeší ochrana před nechtěným početím v době kojení. Pozor po císařském řezu nelze zavádět hned po skončení šestinedělí, ale je nutno alespoň půl roku počkat.

Rizika nitroděložních tělísek.

Často se udává jako hlavní riziko perforace dělohy při zavedení tělíska  - tedy, že do dělohy uděláme zavaděčem tělíska díru – to pak vyžaduje laparoskopické ošetření dělohy. Ale řekla bych, že je to spíš takový mýtus.  Neznám případ, kdy by k tomuto při zavádění tělíska došlo. Takže toho bych se opravdu nebála.

Nitroděložní tělísko může být příčinou opakujících se gynekologických zánětů, ale je to spíše ojedinělá komplikace.

Dalším problémem může být, že se tělísko v děloze posune do nesprávné polohy a to už je věc se kterou v ambulanci čas od času setkávám.  Posun tělíska způsobí nepravidelné špinění či krvácení, popřípadě bolesti v podbřišku. Nesprávné uložení zjistíme při ultrazvukovém vyšetření. Výjimečně může dojít až tzv. expulzi tělíska – když děloha tělísko vypudí a ono vypadne.

 

Hormonální nitroděložní tělísko

Má klasický tvar ,,T´´. Obsahuje hormon ze skupiny gestagenů, který se z něj postupně uvolňuje. Vybírat můžeme z varianty na 3 roky nebo na 5 let. Tříleté tělísko je určeno především nerodivším ženám.

Výhodou tohoto tělíska je zeslabení menstruačního krvácení. Nevýhodou může být dlouhé nepravidelné špinění i mimo cyklus…než si děloha na hormony zvykne.  Bohužel jsou i případy, kdy si děloha nezvykne a je nutné tělísko vyjmout - tady je možné uplatnit reklamaci a vrácení peněz.

Nehormonální tělísko

Klasická nehormonální tělíska mají opět tvar ,,T´´. Chybí však hormony a kontracepční funkci plní spirála z kovu – většinou měď či zlato. Další možností je tělísko tvaru tyčinky, které má na konci drobný šroubek, který se zavrtá do děložní svaloviny a tak tam drží – osobně ho nemám ráda a nezavádím.

Nová generace nitroděložních tělísek - IUB – nitroděložní kulička

Jedná se o novou metodu antikoncepce. Tělísko je vhodné i pro ženy, které dosud nerodily – zavaděč tělíska je velmi tenký. Kulička je čistě nehormonální a vzhledem k jejímu tvaru prakticky odpadá riziko dislokace – tedy posunutí – i vypadnutí. Spolehlivost je stejná jako ostatních typů nitroděložních tělísek a zavádí se na 5 let.

Za mě velmi šetrné a spolehlivé řešení pro ženy, které nechtějí nebo nemohou využívat hormonální metody antikoncepce.

Nevýhodou nehormonálních tělísek je, že mohou zesilovat intenzitu menstruačního krvácení.

Zavádění tělíska

Nitroděložní tělíska se zavádějí při menstruaci, kdy je děložní hrdlo nejlépe prostupné. Celá akce trvá 5-10 minut. Zavádění není nic příjemného, ale dá se vydržet.  Jedná se o nepříjemný tlak v podbřišku imitující menstruační bolesti. Po zavedení se nelekejte delšího špinění.