protože si opravdu nedělám iluze, že všichni naši spoluobčané jsou zodpovědní a dodržují veškerá hygienická opatření, která byla v souvislosti s koronavirem vydána, tak bych vám doporučila vyrážet na gynekologickou pohotovost opravdu jen v těch nezbytných případech a pokud je to možné se návštěvě zdravotnického zařízení vyhnout. Proto jsem se rozhodla sepsat tento krátký článek s radami, jak si pomoci v případě nejčastějších gynekologických obtíží.
Genitální bradavice nebo také kondylomata jsou velmi nepříjemným problémem, který nám může dost zásadně komplikovat život. Jedná se vysoce nakažlivé infekční virové onemocnění, které se přenáší pohlavním stykem a projevuje se růstem bradaviček v oblasti intimních partií.
Inkontinence, obtíže s únikem moči, zdaleka není problém, který se týká jen žen v pokročilém věku. Naopak problém s nechtěným únikem moči trápí stále více žen v produktivním věku. Velmi rizikové je pro svaly pánevního dna těhotenství a vaginální porod. Není proto divu, že po porodu trpí inkontinencí více než čtvrtina žen.
Pojďme si tedy vysvětlit, jak se inkontinence projevuje a jak je možné jí léčit.
Co mi dokáže spolehlivě zvednout tlak je, když ke mně přijde mladá žena kolem 25ti let s tím, že by chtěla miminko, ale po vysazení antikoncepce už rok nemá menstruaci...na otázku od kdy jí brala se mi dostane standardní odpovědi: ,,V šestnácti jsem měla strašně nepravidelnou menstruaci, tak mi to paní doktorka/pan doktor napsal/a, aby se mi to srovnalo...
Hysteroskopie je endoskopický gynekologický zákrok, při kterém zavádíme skrz pochvu a hrdlo děložní do dělohy kameru. Jsme tedy schopní posoudit, jak děloha vypadá uvnitř. Popsat, zda je dutina souměrná, jak vypadá děložní sliznice a jestli jsou viditelná ústí vejcovodů.
Na obrázku můžeme vidět pohled od děložního hrdla na celou děložní dutinu. V normálním stavu je přední a zadní děložní stěny na sebe ,,připláclá´´. Abychom v děloze viděly, musíme jí naplnit distenčním mediem, což je u hysteroskopie většinou fyziologický roztok. Funguje to tak, že z kamery hysteroskopu vytéká fyzologický roztok ohřátý na teplotu těla a tím se děloha naplní. Vidíme tedy přední a zadní stěnu. Levou a pravou hranu děložní a v rozích vidíme malé tmavé tečky a to jsou ústí vejcovodů.
Diagnostická hysteroskopie
U diagnostické hysteroskopie jde pouze o podívání se do dutiny děložní, zda je vše tak, jak má být. Je možné ve vybraných případech výkon provést i třímilimetrovou optikou bez anestezie a to i ambulantně. Většinou k diagnostické hysteroskopii připojujeme biopsi endometria - odebrání malého vzorku děložní sliznice.
Operační hysteroskopie
Operační hysteroskopie je nitroděložní operace prováděná pomocí hysteroskopu operačního popřípadě resektoskopu. Jsou to situace, kdy je v děloze zjištěná nějaká patologie, kterou je nutno vyřešit. Většinou se jedná o patologicky vysokou děložní sliznici, polyp nebo myom vyklenující se do děložní dutiny. U operační hysteroskopie je nutná anestezie a dilatování (roztahování) děložního hrdla.
Ve vybraných případech a při dobré spolupráci pacientky jsme schopní odstranit malý polyp nebo drobná rezidua po porodu i již zmiňovanou třímilimetrovou optikou bez anestezie. (Pozor jen u některých pacientek!!!!)
A jak to vypadá v reálu? Pojďte na malou exkurzi na operační sál :-)
Na obrázku máme malý přibližně 7 mm velký polyp vycházející z levé děložní hrany.
A tady jsou již vidět rozmazané kleštičky, kterými jsem polyp chytla u jeho stopky a odstranila z dělohy. Výkon trval okolo 5 min a byl bez anestezie. Pacientka hodnotila hysteroskopii jako naprosto bezbolestnou.
Nejčastější indikace k hysteroskopii - tedy proč to děláme ?