Milé ženy,

protože si opravdu nedělám iluze, že všichni naši spoluobčané jsou zodpovědní a dodržují veškerá hygienická opatření, která byla v souvislosti s koronavirem vydána, tak bych vám doporučila vyrážet na gynekologickou pohotovost opravdu jen v těch nezbytných případech a pokud je to možné se návštěvě zdravotnického zařízení vyhnout. Proto jsem se rozhodla sepsat tento krátký článek s radami, jak si pomoci v případě nejčastějších gynekologických obtíží.

Inkontinence, obtíže s únikem moči, zdaleka není problém, který se týká jen žen v pokročilém věku. Naopak problém s nechtěným  únikem moči trápí stále více žen v produktivním věku. Velmi rizikové je pro svaly pánevního dna těhotenství a vaginální porod. Není proto divu, že po porodu trpí inkontinencí více než čtvrtina žen.  

Pojďme si tedy vysvětlit, jak se inkontinence projevuje a jak je možné jí léčit.

Co mi dokáže spolehlivě zvednout tlak je, když ke mně přijde mladá žena kolem 25ti let s tím, že by chtěla miminko, ale po vysazení antikoncepce už rok nemá menstruaci...na otázku od kdy jí brala se mi dostane standardní odpovědi: ,,V šestnácti jsem měla strašně nepravidelnou menstruaci, tak mi to paní doktorka/pan doktor napsal/a, aby se mi to srovnalo...