Social freezing.  Co se skrývá pod tímto pojmem? 

Jedná se o zmrazení vajíček a uchování na dobu pozdější. Zkrátka v dnešní době se ženy často ve věku fyziologicky vhodném k plození dětí věnují kariéře a když se potom kolem čtyřicítky rozhodnou, že už by si mohly miminko pořídit, tak to většinou nejde...Vajíčka se totiž s přibývajícím věkem stávají méně a méně kvalitními a tím klesá i možnost jejich oplození a vznik prosperujícího embrya. 

O metodách asistované reprodukce a hormonální stimulaci už jsem naspala poměrně dost článků. Teď si říkám, že vzhledem k tomu, že ráda hledám alternativy (tedy v případech, kdy je to možné) tak je načase napsat něco o alternativních metodách, jak lze naše reprodukční orgány nakopnout. Mám totiž v poslední době pocit, že vzhledem ke kolotoči velkých financí, který se kolem asistované reprodukce točí, jsou často do umělého oplození tlačeny i páry, které to v podstatě vůbec nepotřebují. Samozřejmě jsou situace, kdy je IVF na místě a je super, že to umíme, protože jsou lidé, kteří by přirozenou cestou vlastní děťátko nepočali.

Jedním ze základních vyšetření, které se provádí při léčbě neplodnosti, je vyšetření ejakulátu. Spermiogram nám dá jasnou informaci o množství i kvalitě spermií. Více o spermiogramu zde.

Mužů s nekvalitním spermatem bohužel vzhledem k životnímu stylu stále přibývá a nejsou výjimkou ani mladí muži do třiceti let, kteří mají výsledky spermiogramu žalostné. Tohle je situace, kterou pánové velmi těžce nesou. Většinou jdou do centra asistované reprodukce s přesvědčením, že je chyba na straně partnerky a zjištění, že opak je pravdou, bývá často velmi nepříjemná rána pro mužské ego. Několikrát jsem se i setkala s tím, že se pár kvůli tomuto problému rozešel.