V současné době je sterilita často zmiňovaným problémem, který trápí mnoho párů. Příčina je v mnoha faktorech. Je to v první řadě věk a také životní styl. Ale kdy je ta správná chvíle vyhledat lékaře a jaká vyšetření je potřeba udělat? To vše se dozvíte v tomto článku...

Co se týče věku, tak fyziologicky je ženské tělo na plození nejlépe připraveno okolo dvaceti let, poté plodnost postupně klesá. Zásadní zlom nastává po třicítce, kdy se plodnost snižuje velmi rychle. Problémem však není jen věk. Mnoho problémů s plodností začíná daleko od reprodukčních orgánů – v hlavě. Soustavný stres, vysoké psychické vypětí a uspěchaný styl života s minimem odpočinku je často tím blokem, který brání početí.

 

Kdy jít k lékaři?

Všeobecně udáváme dobu jednoho roku. Pokud se tedy pár rok snaží a nedojde k oplodnění, tak je to ta chvíle, kdy by se mělo začít pátrat po možném problému. Nicméně můj názor je takový, že vzhledem k tomu, že se ženy často snaží o první miminko dlouho po třicítce, tak rok čekání může být velká ztráta času. Ideální je základní ultrazvukové vyšetření dělohy a vaječníků již na začátku snažení. Takto získáme důležitou informaci, zda probíhá ovulace a růst děložní sliznice, popřípadě jestli není v děloze nějaká překážka v podobě polypu či myomu.  Toto základní vyšetření bez problémů provede váš gynekolog a není nutnost chodit do IVF centra... 

Centrum asistované reprodukce.

Do IVF centra nepotřebujete žádné speciální doporučení a můžete se objednat sami.

A co vás čeká ?

Nejprve si s lékařem popovídáte o vašem zdravotním stavu a o tom, jak dlouho se snažíte o miminko a o vašem menstruačním cyklu.

Poté bude následovat gynekologické vyšetření včetně ultrazvuku - u ženy a u pána bude potřeba spermiogram. Ideální je, aby spermiogramu předcházelo 48 hodin sexuální abstinence.

Více o spermiogramu zde.

Další vyšetření bude z krevních odběrů. Kromě hladiny pohlavních hormonů bude velmi důležitá hodnota AMH. Hodnota AMH Anti-Müllerian hormon  - nám dává jasnou informaci o zásobě vajíček ve vaječnících.

 

Na základě těchto vyšetření se domluvíte na dalším postupu.

A jaké metody to mohou být? To se dozvíte v dalším článku. Metody IVF.