Volba metody, jak pomoci páru s oplodněním, je velmi individuální a záleží na výsledcích vyšetření a samozřejmě i věku. Nicméně, pokud jsou partneři mladí a základní vyšetření neodhalila žádnou patologii, je možné začít léčbu tzv. plánovaným stykem. 

Plánovaný styk.

Ultrazvukovým vyšetřením vysledujeme, kdy přesně má žena ovulaci - tedy kdy se z vaječníku uvolní vajíčko, a v tuto dobu se pár pokusí o oplodnění klasickou cestou...pohlavním stykem. (to pak proběhne doma, ne v ambulanci :-D ) Ovulaci můžeme i podpořit píchnutím injekce. Po aplikaci této injekce víme, že se vajíčko uvolní z vaječníku za cca 36 hodin.

Pokud na ultrazvuku nevidíme rostoucí folikul s vajíčkem, můžeme indukovat, tedy nastartovat ovulaci pomocí tabletek Clostibegytu či Tamoxifenu. Tyto tabletky se berou 5 dní na začátku menstruačního cyklu.

Inseminace.

Inseminace je vložení spermií katetrem skrz děložní hrdlo do dělohy v době ovulace. Její úspěšnost bohužel není vysoká - kolem 10 %. Inseminace má v podstatě smyl jen u párů, kde je problém s otěhotněním v tom, že spermie špatně pronikají skrz děložní hrdlo do dělohy. Děložní hlen totiž může obsahovat protilátky proti spermiím nebo může mít konzistenci, která spermiím zhoršuje pohyblivost. Zda je děložní hlen pro spermie toxický nám řekne postkoitální test. Jedná se o odběr hlenu z děložního hrdla po pohlavním styku. Spermie ve vzorku by měly být živé a pohyblivé. Nicméně časová a logistická náročnost na plánování tohoto testu často převyšuje jeho výtěžnost, takže se dělá zřídka. 

 

IVF

Klasická metoda IVF spočívá v hormonální stimulaci vaječníků, které rázem netvoří jen jeden folikul s vajíčkem, jak je tomu v přirozeném cyklu, ale větší množství foliklů. Většinou kolem deseti až patnácti. Ultrazvukovou kontrolou sledujeme růst foliklů a v při velikosti kolem 20 mm provádíme odběr vajíček.  To probíhá v celkové anestezii a pod ultrazvukovou kontrolou. Skrz poševní stěnu se dlouhou jehlou odsají vajíčka z vaječníků. Pak přichází embryolog, který zkontroluje a vybere kvalitní zralá vajíčka. Je-li spermiogram v pořádku je možné oplodněním klasickým IVF. Zjednodušeně se dá do zkumavky vajíčko a spermie a čekáme až spermie vajíčko oplodní.

 

ICSI

 Tato metoda přichází v úvahu u párů, kde má partner spermie nekvalitní, hůře pohyblivé a v podstatě neschopné dostat se do vajíčka. Embryolog je schopný pomocí speciální techniky vpravit injekcí spermii do vajíčka a tak zajisti oplodnění.

 

PICSI

 Toto je takové vylepšení předchozí techniky, kdy se ještě před aplikací injekce do vajíčka vybírá nejvhodnější spermie, která má nejvyšší potenciál vajíčko oplodnit.

Po oplodnění se vajíčko začíná dělit a vzniká embryo, které se většinou 5. den oplození transferuje do dělohy.