Social freezing.  Co se skrývá pod tímto pojmem? 

Jedná se o zmrazení vajíček a uchování na dobu pozdější. Zkrátka v dnešní době se ženy často ve věku fyziologicky vhodném k plození dětí věnují kariéře a když se potom kolem čtyřicítky rozhodnou, že už by si mohly miminko pořídit, tak to většinou nejde...Vajíčka se totiž s přibývajícím věkem stávají méně a méně kvalitními a tím klesá i možnost jejich oplození a vznik prosperujícího embrya. 

Social freezing ženám umožní zmrazit si mladá kvalitní vajíčka, která si poté až nastane ta správná chvíle, nechá rozmrazit, oplodnit spermatem partnera a poté vzniklé embryo vložit do dělohy. Trošku sci-fi že? Nenechte se ale mýlit, toto je v západních zemích naprosto běžná praxe. Dokonce jsou i zaměstnavatelé, kteří tento proces svým zaměstnankyním uhradí, aby o ně nepřišli....

Já si ale kladu otázku, zda je to správná cesta? Je to správné, když žena v produktivním věku, kdy je její tělo na vrcholu sil a dokonale připraveno na mateřství, strčí svůj genetický potenciál do mrazáku a věnuje se kariéře?  Nebyl by lepší kompromis? Z vlastní zkušenosti vím, že se i s dítětem dá zvládat téměř vše a mateřství ženu nemusí nijak zásadně zbrzdit.  Proto nejsem této metodě nijak zvlášť nakloněná. 

Na druhou stranu jsou životní situace, kdy si myslím, že je zamrazení vajíček správná volba. Jsou ženy, které po třicítce nemají partnera nebo jsou po rozchodu a ačkoliv by dítě chtěly, tak aktuálně bohužel není s kým. Život je nevyzpytatelný a my nemůžeme vědět, kdy se nějaký osudový partner objeví....za měsíc, rok, dva nebo pět? A není nic zoufalejšího, než když žena konečně najde partnera svého života a vysněného otce svých dětí, a najednou zjistí, že její vajíčka už nemají potenciál být oplodněna... V tu chvíli může díky social freezingu i čtyřicetiletá žena sáhnout do mrazáku pro vajíčka z dob, kdy jí bylo o pár let méně a její šance na potomka se velmi zásadně zvýší.

A jak to probíhá? Zní to dost jednoduše, ale má to mnoho ALE...

Abychom vajíčka získali, tak musíme hormonálně nastimulovat vaječníky tak, aby nevytvořili v jednom cyklu jen jedno vajíčko, ale aby jich vytvořily co nejvíce. Až váčky s vajíčky dorostou na potřebnou velikost, tak se v celkové anestezii provede punkce dlouho jehlou přes poševní stěnu a vajíčka se odsajou. Poté se zkontrolují pod mikroskopem a ty nejhezčí a nejkvalitnější je možné zamrazit.  Čím více vajíček máme zamražených tím lépe. Není totiž jistota, že budou všechna vajíčka po rozmrazení plně funkční a schopná oplození.

Celý proces stojí kolem 30 – 40 tisíc korun a následné uchovávaní vajíček se pohybuje kolem 2 tisíc ročně. To nejsou zanedbatelné částky. Další nepříjemností social freezingu jsou možné zdravotní komplikace souvisící s hormonální stimulací a punkcí. A to ani nemluvím o totálně rozhozeném menstruačním cyklu….

A co si myslíte vy? Je to správné? Nebo už je to moc velký zásah do  koloběhu života?