Jedním ze základních vyšetření, které se provádí při léčbě neplodnosti, je vyšetření ejakulátu. Spermiogram nám dá jasnou informaci o množství i kvalitě spermií. A až v polovině případů je problém na straně partnera. A co se s tím dá dělat? Čtěte dál :-)

Více o spermiogramu zde.

Mužů s nekvalitním spermatem bohužel vzhledem k životnímu stylu stále přibývá a nejsou výjimkou ani mladí muži do třiceti let, kteří mají výsledky spermiogramu žalostné. Tohle je situace, kterou pánové velmi těžce nesou. Většinou jdou do centra asistované reprodukce s přesvědčením, že je chyba na straně partnerky a zjištění, že opak je pravdou, bývá často velmi nepříjemná rána pro mužské ego. Několikrát jsem se i setkala s tím, že se pár kvůli tomuto problému rozešel.

 

Co negativně ovlivňuje kvalitu spermatu?

Životní styl

Spermie potřebují ke svému dozrávání teplotu o pár stupňů nižší než je teplota těla, proto jsou varlata uložena ve svém pytlíčku mimo břišní dutinu. Zahřívání mužských intimních partií způsobuje upnuté oblečení, dlouhodobé sezení, vyhřívané sedačky v autě, saunování, cyklistika...tím rozhodně neříkám, že je saunování či cyklistika je nezdravé, ale v období, kdy se snažíte o potomka je dobré tyto aktivity omezit...

Kouření, alkohol

Kouření všeobecně negativně ovlivňuje náš organismus. U mužů navíc velmi zásadně ovlivňuje kvalitu spermatu, takže pokud plánujete s partnerkou miminko, tak je ta správná chvíle s tímto nezdravým zlozvykem skončit. Co se alkoholu týče, tak občasná sklenka alkoholu ničemu nevadí, nicméně i tady platí pravidlo ,,všeho moc škodí´´.

Steroidy

Někteří muži v honbě za mohutnými svaly užívají steroidní hormony. Ty mají sice pozitivní vliv na růst svalů, ale katastrofické účinky na kvalitu spermatu....o ztrátě libida nemluvě...

Záněty, úrazy, nádorová onemocnění

Toto vše jsou závažné příčiny neplodnosti, jejichž řešení spadá do komptetence lékaře-urologa. 

Kdy je ještě šance na oplodnění spermatem partnera?

 

 S trochou nadsázky můžeme říct, že k metodám IVF nám stačí alespoň jedna kvalitní spermie...Můžeme využít metod klasického IVF či ICSI a PICSI. - více o těchto metodách se dočtete zde.

 

 

Co když se nenajde ani jedna spermie? 

 Ve chvíli, kdy v ejakulátu nejsou spermie žádné, je potřeba se zamyslet, čím by to mohlo být? Takovýto muž by měl být vyšetřen na urologii. Někdy je tento problém způsoben ucpáním chámovodů a spermie se jen nemůžou dostat do ejakulátu. V tuto chvíli je urolog schopný v celkové anestezii provést punkci nadvarlat (TESE) nebo varlat (MESA) a spermie tak získat.

 

Další možnou příčinou jsou genetické mutace pohlavních chromozomů. Diagnózu potvrdí  genetické vyšetření.

 

Poslední variantou je oplození spermatem dárce.  Dárci jsou samozřejmě anonymní, ale základní informace máte při výběru k dispozici.  Výšku, barvu vlasů, očí, vzdělání atd… Při výběru je dobré snažit se volit dárce s podobnými rysy jako má budoucí tatínek.