Jedním ze základních vyšetření, které se provádí při léčbě neplodnosti, je vyšetření ejakulátu. Spermiogram nám dá jasnou informaci o množství i kvalitě spermií.

Více o spermiogramu zde.

 

Mužů s nekvalitním spermatem bohužel vzhledem k životnímu stylu stále přibývá a nejsou výjimkou ani mladí muži do třiceti let, kteří mají výsledky spermiogramu žalostné. Tohle je situace, kterou pánové velmi těžce nesou. Většinou jdou do centra asistované reprodukce s přesvědčením, že je chyba na straně partnerky a zjištění, že opak je pravdou, bývá často velmi nepříjemná rána pro mužské ego. Několikrát jsem se i setkala s tím, že se pár kvůli tomuto problému rozešel.

 

Co negativně ovlivňuje kvalitu spermatu?

 

Životní styl

Spermie potřebují ke svému dozrávání teplotu o pár stupňů nižší než je teplota těla, proto jsou varlata uložena ve svém pytlíčku mimo břišní dutinu. Zahřívání mužských intimních partií způsobuje upnuté oblečení, dlouhodobé sezení, vyhřívané sedačky v autě atd...

Kouření, alkohol

Steroidy

Někteří muži v honbě za mohutnými svaly užívají steroidní hormony. Ty mají sice pozitivní vliv na růst svalů, ale katastrofické účinky na kvalitu spermatu....o ztrátě libida nemluvě...

Záněty, úrazy, nádorová onemocnění

 

Kdy je ještě šance na oplodnění spermatem partnera?

 

 

IVF

 Ve chvíli, kdy  je spermií málo, ale jejich kvalita a pohyblivost není omezená, lze zvolit metodu klasické IVF – tedy zjednodušeně dá se do misky vajíčko a spermie a čekáme, až dojde k oplodnění.

 

ICSI

 Tato metoda přichází v úvahu u párů, kde má partner spermie nekvalitní, hůře pohyblivé a v podstatě neschopné dostat se do vajíčka. Embryolog je schopný pomocí speciální techniky vpravit injekcí spermii do vajíčka a tak zajisti oplodnění.

 

PICSI

 Toto je takové vylepšení předchozí techniky, kdy se ještě před aplikací injekce do vajíčka vybírá nejvhodnější spermie, která má nejvyšší potenciál vajíčko oplodnit.

 

Co když se nenajde ani jedna spermie? 

 Ve chvíli, kdy v ejakulátu nejsou spermie žádné, je potřeba se zamyslet, čím by to mohlo být? Takovýto muž by měl být vyšetřen na urologii. Někdy je tento problém způsoben ucpáním chámovodů a spermie se jen nemůžou dostat do ejakulátu. V tuto chvíli je urolog schopný v celkové anestezii provést punkci nadvarlat (TESE) nebo varlat (MESA) a spermie tak získat.

 

Další možnou příčinou jsou genetické mutace pohlavních chromozomů. Diagnózu potvrdí  genetické vyšetření.

 

Poslední variantou je oplození spermatem dárce.  Dárci jsou samozřejmě anonymní, ale základní informace máte při výběru k dispozici.  Výšku, barvu vlasů, očí, vzdělání atd… Při výběru je dobré snažit se volit dárce s podobnými rysy jako má budoucí tatínek.