O metodách asistované reprodukce a hormonální stimulaci už jsem naspala poměrně dost článků. Teď si říkám, že vzhledem k tomu, že ráda hledám alternativy (tedy v případech, kdy je to možné) tak je načase napsat něco o alternativních metodách, jak lze naše reprodukční orgány nakopnout. Mám totiž v poslední době pocit, že vzhledem ke kolotoči velkých financí, který se kolem asistované reprodukce točí, jsou často do umělého oplození tlačeny i páry, které to v podstatě vůbec nepotřebují. Samozřejmě jsou situace, kdy je IVF na místě a je super, že to umíme, protože jsou lidé, kteří by přirozenou cestou vlastní děťátko nepočali.

Nicméně než vyhledáme lékaře můžeme vyzkoušet i některé přírodní alternativy...

Jaké máme možnosti k nastartování našich reprodukčních orgánů?

U mužů, a to i těch mladých,  bývá v dnešní době problém s kvalitou spermatu. Sedavé zaměstnání spermie doslova zabíjí. Další skupinou vlastníků líných spermií jsou kuřáci.  

Pro zlepšení kvality spermatu je vhodné užívat kotvičník.  Třeba ve formě čaje či tabletek.

Kotvičník zemní, Tribulus Terrestris - tato suchomilná bylinka obsahuje mimo jiné velké množstvích fytosterolů - látky rostlinného původu, které svojí strukturou připomínají pohlavní hormony. Působí na zlepšení kvality spermatu a zvyšuje libido. U žen naopak pomáhá jako podpora ovulace.

Kontryhel

Kontryhel působí blahodárně na ženský reprodukční systém. Harmonizuje menstruační cyklus. Pomáhá při premenstruačním syndromu.

Řeřicha peruánská, Maca

Tuto peruánskou rostlinu znali již tisíc let před naším letopočtem staří Inkové.  Odedávna byla Maka používaná na podporu plodnosti u žen i mužů. Je hojně využívaná i jako afrodiziakum.

Zdravá strava a dostatek pohybu

Zní to jako klišé, ale je to tak. Dostatek vitamínů a minerálů a ,,dobré´´ BMI má na schopnost reprodukce velký vliv. Takže místo telky vyražte na procházku a pak si dejte zeleninový salátek :-)

Pro protažení těla a vnitřní harmonizaci pánevních orgánů můžete vyzkoušet hormonální jógu nebo cviky podle paní Mojžíšové.

A alfa omega všeho je hlava. Být v klidu, nestresovat se a neplakat, když přijde menstruace. Zkrátka pokusit se být nad věcí...a to je to nejtěžší. Ale jde to :-)