Možností, jak se můžeme v současné době chránit nechtěnému početí, je opravdu velké množství. A ne každá antikoncepce je opravdu spolehlivá a to, co vyhovuje jedné ženě, nemusí nutně vyhovovat druhé a už vůbec ne třetí…

Pojďme si ve stručnosti ukázat, jaké metody jsou v současné době k dispozici, jaká je jejich spolehlivost a pro koho jsou vhodné :-)

Na začátku si rozdělíme antikoncepci na dvě hlavní skupiny a to nehormonální a hormonální.

Nehormonální antikoncepce 

Nejprve zmíníme ty méně spolehlivé metody.  

Coitus interruptus – česky přerušovaná soulož. Tedy vytáhnutí penisu z pochvy před ejakulací. Veškerá zodpovědnost je v tuto chvíli na partnerovi a jak se říká…stačí malá kapka a už to capká… Jsou ovšem páry, které jsou sehrané, a dlouhodobě jim tato metoda funguje a vyhovuje. Bohužel je také mnoho párů, kterým to takto nefungovalo… Metoda naprosto nevhodná pro mladé páry začínající se sexuálním životem !!!

Počítání plodných dnů – vajíčko je po ovulaci schopné oplození maximálně 24 hodin, takže logicky, pokud vím, kdy ovuluji, tak i vím, kdy se mám vyhnout styku… bohužel ani to není jistota, spermie jsou schopné přežívat v těle ženy cca 48 hodin. Ovulace nemusí být pokaždé ve stejnou dobu cyklu. Opět jsou ale páry, kterým to takto funguje…nicméně rozhodně se nejedná o spolehlivou metodu. 

Z těch spolehlivějších metod se jedná o:

Bariérová metoda – tedy zabránění spermiím, aby se dostaly do dělohy (a dále do vejcovodu k vajíčku). Jedná se buď o kondom či pesar. Přidaná hodnota kondomu je, že zároveň přispívá k ochraně před přenosem pohlavních chorob. 

Spermicidní gely, globule, pěny –  tato metoda funguje tak, že se do pochvy před stykem aplikují látky, které znemožňují spermiím pohyb. 

Nehormonální nitroděložní tělísko – tato tělíska fungují na principu mechanické překážky, zároveň obsahují i kovový drátek – nejčastěji měděný. Kov působí toxicky na spermie a tím zvyšuje účinnost tělíska. 

Hormonální antikoncepce

Abychom správně pochopili princip fungování hormonální antikoncepce, je nutné uvědomit si, jak přirozeně probíhá menstruační cyklus ženy.

Menstruační cyklus 

Jedná se v průměru o 28 dní dlouhý cyklus, na jehož počátku je menstruační krvácení.  Dále nastává fáze, kdy ve vaječníku zraje vajíčko a v děloze začíná růst nová sliznice. Tato fáze je ovlivněna hormony estrogeny, ty vytváří samotné vaječníky. (Sekreci estrogenů spustí hormon FSH – folikuly stimulující hormon, který je vytvářen v mozku. Funguje zde zpětná vazba – jakmile mozek zjistí, že už jsou estrogeny vytvořené, tak zastaví produkci FSH).  Přibližně v polovině cyklu dochází k ovulaci – tedy k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Folikl – váček ve kterém vajíčko ve vaječníku zrálo - se změní ve žluté tělísko (corpus luteum), které začne produkovat další hormony – gestageny. Gestageny způsobí změnu děložní sliznice, která se začne připravovat na uhnízdění oplodněného vajíčka. Nedojde-li k uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze a produkci hCG, pak žluté tělísko po přibližně 14ti dnech zanikne. Prudce klesnou hladiny hormonů, které tělísko tvořilo a spustí se menstruační krvácení.  

Nejznámější a nejrozšířenější formou hormonální antikoncepce je bezesporu perorální antikoncepce. Tedy antikoncepční pilulky. Nejčastěji používaná je tzv. COC – kombinovaná orální kontraceptiva.

COC

Jedná se o pilulky, které obsahují dva typy hormonů – tzv. estrogestagenní antikoncepce. Principem účinku je blokování ovulace – nedochází ke zrání a uvolňování vajíčka z vaječníku (estrogeny v tabletce blokují sekreci FSH – mozek neví, že to nejsou hormony z vaječníku). Dále je ovlivněna konzistence hlenu děložního hrdla, který zabraňuje prostupu spermií (gestageny).   

Podle poměru hormonů v pilulkách se antikoncepce ještě dělí na jednofázové, dvoufázové a třífázové.

Jednofázové pilulky -  poměr hormonů je všech pilulkách stejný.  Je tedy jedno z jaké části blistru si tabletku vezmete. Dále je zde výhoda tzv. dlouhých cyklů.

Dvoufázové pilulky -  Ve druhé polovině cyklu je navýšen podíl gestagenů.

Třífazové pilulky -  jak napovídá název, u těchto pilulek jsou tři různé poměry hormonů, ve druhé třetině cyklu obsahují pilulky větší množství estrogenů a ve třetí třetině estrogeny klesají a zvyšuje se podíl gestagenů. Tento systém nejvíc hormonálně napodobuje přirozený cyklus.

 

Kromě pilulek je ,,COC´´ na trhu ve formě náplasti či vaginálních kroužků.  

 Gestagenní pilulky či injekce

Pilulka pouze s jedním typem hormonů, vhodná pro kojící ženy a ženy před menopauzou. Injekce na 3 měsíce vhodná především pro ženy po čtyřicítce.

Gestagenní nitroděložní tělísko

Tato tělíska fungují tak, že vytváří v děloze mechanickou bariéru zároveň uvolňují  gestageny. Dochází k útlumu růstu děložní sliznice. Menstruace je proto kratší, slabší a u mnoha žen není vůbec.  Vzhledem k lokálnímu působení hormonů jsou tato tělíska vhodná i pro ženy, které nemohou užívat COC.  

V současné době jsou na trhu tělíska na 3 a 5 let.

 

Při volbě antikoncepce je nutné ke každé pacientce přistupovat individuálně a přihlížet nejen ke zdravotnímu stavu, ale také k životnímu stylu a preferencí.