Velmi častým problémem, který dovede nastávající maminky pěkně potrápit, je zácpa.

Se zácpou bojuje až polovina nastávajících maminek. Většinou se problémy objevují až se zvětšujícím se bříškem, ale bohužel jsou i ženy, které  si na zácpu stěžují již v prvním trimestru.

Jaká je příčina?

Líná střeva.

Hormony, které se v těhotenství vyplavují způsobují, že jsou střeva méně pohyblivá a tak posouvají střevní obsah směrem ven pomaleji.

Vyšší potřeba tekutin.

Rostoucí plod v děloze si ubírá stále víc tekutin z cév matky. Následkem toho se samozřejmě tělo těhotné snaží získat víc tekutin a tak zpětně vstřebává co nejvíc vody v tlustém střevě. Díky tomu se stolice stává velmi tuhou.

Utlačení střev.

Děloha se z původní velikosti cca 7 cm zvětší na velikost pořádného melounu….no a střeva musí trochu uhnout….to dobrému průchodu stolice také vůbec nepomáhá.

 

Jak se zácpou bojovat?

  • Strava bohatá na vlákninu.
  • Dostatek tekutin ( 3-4 l denně).
  • Kysané nápoje, jogurty.
  • Dostatek pohybu. 

                     

Když to nepomůže?

Pak je na místě zajít do lékárny…

Pohybu střev můžeme pomoci shora. Volně prodejná jsou přírodní projímadla s obsahem vlákniny nebo Lactulosa – tekuté projímadlo, které udržuje vodu ve stolici a zabraňuje jejímu extrémnímu zahuštění. Nicméně nějakou dobu trvá něž doputuje shora až dolů do místa tuhé překážky….Navíc bohužel když už dole ten ,,špunt´´ někde těsně před výlezem je, tak ta Lactulosa už na něj logicky nestihne moc zapůsobit…

 

 V tu chvíli je potřeba pomoci zespoda…a to tak, že namažeme cestu ven.  Můžeme použít glycerinové čípky, které jsou opět volně prodejné v lékárně. Čípek se zavede do konečníku a udělá tam před tím tuhým špuntem takovou klouzačku…

 Bohužel mnoho těhotných společně se zácpou trpí i hemoroidy…a to je opravdu vražedná kombinace…Tady je potřeba, aby se skrz konečník postižený hemoroidy netlačil zatuhlý střevní obsah. Zároveň je potřeba sliznici konečníku ošetřovat. Tady bych doporučila mikroklyzma. Jsou to předplněné malé lahvičky se zavaděčem s obsahem tekutiny,  která stolici změkčí a zároveň obsahuje i extrakty z medu, které zvláční a ošetří sliznici konečníku. 

A co je výhoda funguje to záhy po aplikaci ?