Ano, je toho všude plno, tak si musím i já přihřát tu svojí ,,polívčičku´´´. A právě, protože je toho všude plno a ne vždy se jedná o relevantní informace, tak bych ráda napsala pár řádků o tomto onemocnění v těhotenství….no a taky proto, že mi kvůli tomu pořád někdo volá :-D
Prevence na prvním místě.
Ano, vím, že je to už asi klišé, ale opravdu primárně je potřeba se chránit a u těhotných to platí dvojnásob. Ono totiž jak jsme si na jaře 2020 říkali, že pro těhotné to nebude nějak moc nebezpečné, tak bohužel čím více se s tou malou potvorou seznamujeme, tím jasnější je, že opak je pravdou.
Takže určitě těhotná žena nosí respirátor, když jde mezi lidi. Dezinfikuje si ruce a když kámoška ztratí čich, tak k ní nejde na návštěvu!
Když už se stane….
Nicméně vzhledem k tomu, že to lítá všude, tak se opravdu může stát, že se tomu ani opatrná těhotná neubrání. A když se to stane, tak určitě není důvod k panice. Průběh u těhotných může být stejně jako u zbytku populace naprosto bezpříznakový nebo proběhne jako běžná viróza dýchacích cest. Nicméně může se i stát, že bude mít těhotná těžký průběh a tady je velké riziko, že bude žena potřebovat intenzivní péči ve zdravotnickém zařízení. Toto jsou povrzená data zveřejněná WHO. Těhotné s těžším průběhem potřebovaly častěji hospitalizaci na lůžku intenzivní péče než netěhotné.
Je také velký rozdíl v jaké fázi těhotenství infekce probíhá. V prvních týdnech gravidity platí všeobecně pravidlo ,,vše nebo nic´´. Je to období, kdy se buňky embrya velmi rychle dělí a pokud je tento proces narušen, tak se zastaví a těhotenství dál nepokračuje. Mluvíme o zamlklém těhotenství. V této fázi vývoje je zárodek velmi citlivý na vnější vlivy, jako je zvýšená tělesná teplota, virová infekce či některé léky… Já osobně mám pocit, že na jaře loňského roku těchto případů opravdu dost přibylo…ale to je jen můj vlastní postřeh a nemám na to žádná data.
V pokročilejších fázích gravidity vidím já osobně hlavně problém v tom, že vzhledem k poloze bránice se s tím těhotenským břichem dýchá dost blbě i bez covidu…natož s covidem… :-(
Pozor na horečku.
Častým příznakem doprovázející koronavirovou infekci je zvýšená tělesná teplota. A to těhotenství vůbec nesvědčí. Takže důležité je hlídat si teplotu a pokud se blíží k 38 st. Celsia , hned si vzít paralen (v těhotenství bezpečný).
Je ohrožené miminko?
Přenos z matky na miminko skrz placentu je opravdu výjimečný. Většinou se děťátko nakazí až po porodu z kontaktu s pozitivní maminkou. Nicméně průběh u novorozenců je v drtivé většině bezpříznakový.
Velikým problémem je nákaza s těžkým průběhem u maminek ve druhém či na začátku třetího trimestru, kdy je někdy nutné vzhledem k vážnému stavu matky těhotenství ukončit i o několik týdnů dříve než je termín porodu. V těchto případech je nutné vše řešit velmi individuálně tak, aby se vyvážil přínos pro matku a rizika plynoucí z nedonošenosti pro dítě. Naštěstí takovýchto případů také není popsáno mnoho.
WHO ve své zprávě o aktuálních poznatcích Covidu 19 v těhotenství uvádí že:
Těhotné s obezitou, vysokým krevním tlakem a cukrovkou mají větší riziko těžkého průběhu onemocnění – nicméně to platí i pro netěhotnou populaci.
Těhotné s covidem mají větší riziko předčasného porodu.
Těhotné mají většinou lehký průběh onemocnění, ALE pokud se rozvine vážnější forma je větší riziko, že u nich bude nutná hospitalizace na lůžku intenzivní péče.
A co se týče kojení, tak WHO jednoznačně doporučuje kojení i v případě probíhajícího onemocnění Covid 19 u matky!
Nakonec bych vás všechny moc poprosila o zachování klidu a chladné hlavy…ona ta psychika umí udělat opravdu hodně…jste-li těhotná a zjistíte, že máte covid, nejedná se hned o katastrofu. Velmi pravděpodobně budete mít lehký průběh. Buďte v klidu a hlavně hned nepropadejte panice.