Snědá kůže je sexy. To nepochybně. K tomu je opálení mnohem shovívavější k drobným nedostatkům postavy a co si budeme povídat, snědá celulitida vypadá o něco lépe než bílá celulitida…

Vzhledem k riziku vzniku melanomu, je však důležité dodržovat zásady zdravého opalování a hlavně to nepřehánět. Používání kvalitních krémů s UV filtrem je samozřejmost.

Pojďme si ale říct, jak je to s opalováním v těhotenství. Párkrát jsem se setkala s informací, že nastávající maminky nemůžou břicho vystavovat slunci, protože by se mohlo miminko uvařit. Tak to je blbost. Tělo má své termoregulační mechanismy a proto se nám nevaří krev ani plodová voda. Miminko se v plodové vodě opravdu neuvaří. Ale se sluníčkem bychom v těhotenství měly být velmi opatrné.  

Sluneční paprsky napomáhají tvorbě nepříjemných pigmentových skvrn.

Tvorba pigmentových skvrn je častým jevem doprovázejícím těhotenství. Většinou tyto skvrny po porodu postupně vymizí. UV záření ve slunečních paprscích způsobí intenzivnější a trvalejší skvrny, kterých je velmi těžké a někdy nemožné se zbavit. Takže pozor. Já mám jeden flek na čele :-/

Sluneční záření snižuje hladinu kyselinu listové v organismu

Velmi zásadní je pro správný vývoj embrya první trimestr. Jednu z hlavních rolí zde hraje dostatečná hladina kyseliny listové. Při jejím nedostatku dochází častěji k tvorbě vývojových vad. Studie potvrdily, že UV záření degraduje kyselinu listovou v těle. Následkem toho může žena trpět nedostatkem kyseliny listové.

Otoky, kolapsové stavy, syndrom dolní duté žíly…

Při opalování a zvýšení tělesné teploty začne tělo ihned pracovat a nastartuje své termoregulační mechanismy. Zahájí tzv. vasodilataci v periferii…laicky rozšíří cévy v končetinách a tím dochází u těhotných rychleji k tvorbě otoků. Tyto změny mohou také způsobit motání hlavy, bušení srdce či nepříjemné závratě. Dalším problémem je syndrom dolní duté žíly, ke kterém dochází při poloze vleže na zádech, kdy dělohy utlačuje dolní dutou žílu a následkem toho dochází až k poklesu tlaku až k mdlobám.

Pravidlo: ,,Všeho s mírou.´´ proto platí i pro opalování v těhotenství. Je dobré být venku na čerstvém vzduchu, ale ležení v bikinách na sluníčku je dobré si v těhotenství odpustit :-)