První trimestr je období od splynutí vajíčka a spermie do konce dvanáctého týdne.
Pozitivní těhotenský test
Tím to vše začíná. Dvě čárky na těhotenském testu odstartují období velkých změn a vězte, že vše bude rázem vzhůru nohama :-)
Těhotenský test opravdu nemá smysl dělat dřív než v očekávaném termínu menstruace. Vyhnete se tak zbytečným zklamáním.
První ultrazvuk
Pokud uvidíte ony dvě čárky, je na čase kontaktovat svého gynekologa a objednat se na ultrazvukové vyšetření, které potvrdí, zda je těhotenství správně uložené a zda prosperuje. Nelekejte se, pokud dostanete termín až za týden. Ultrazvuk pár dní po zmeškané menstruaci je zbytečný a těhotenství většinou nepotvrdí.
Jak měříme miminko v prvním trimestru?
V prvním trimestru určíme stáří těhotenství dle velikost embrya podle tzv. CRL – to je temenokostrční vzdálenost – tedy laicky délka od hlavičky až k zadečku. Nožičky neměříme. Proto někdy dochází k tomu, že se maminky děsí, když si přečtou na internetu, že miminka jsou v tom či tom týdnu tak a tak veliké a ony mají v průkazce zapsanou úplně jinou velikost. Takže neděste se, my měříme bez nožiček :-)
První těhotenské odběry, vystavení těhotenské průkazky a kombinovaný prvotrimestrální screening
První těhotenské odběry se provádí na lačno. Jedná se o odběr krevního obrazu, krevní skupiny, hladiny glukózy a testů na syfilis, HIV a žloutenku typu B. Současně s prvními těhotenskými odběry lze nabrat i krev na určení hladiny papA a beta hCG, které jsou součástí kombinovaného prvotrimestrálního screeningu. Také budete požádána, abyste přinesla zkumavku ranní moče. V období mezi dvanáctým a čtrnáctým týdnem těhotenství probíhá screeningový ultrazvuk. Při tomto ultrazvuku se důkladně prohlédne morfologie plodu a změří NT – šíjové projasnění. Výsledky papA a beta hCG společně s výsledky ultrazvuku dají dohromady možné riziko genetických syndromů (Downův, Edwardsův a Patauův). Při tomto ultrazvuku lze i určit pohlaví dle směru pohlavního hrbolku. Nicméně děťátko musí spolupracovat. A je to několikamilimetrový hrbolek, takže bych na základě tohoto ultrazvuku ještě nešla tapetovat pokoj na růžovo a vyčkala bych…. V případě pozitivního screeningu – tedy zvýšeného rizika - přichází na řadu genetická konzultace a eventuálně odběr choriových klků (CVS) nebo o pár týdnů později odběr plodové vody (AMC, aminocentéza).
Kombinovaný prvotrimestrální screening bohužel není hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny však většinou přispívají určitou částkou. Zjistíte na webových stránkách své pojišťovny...
Co vás může překvapit?
Na začátku těhotenství mnoho žen trápí nevolnosti, a to nejen ranní, ale většinou celodenní… Bolesti v podbřišku jsou také poměrně časté a jsou způsobeny zvětšující se dělohou a tahem za děložní vazy. Až třicet procent nastávajících maminek se v prvním trimestru setká s krvácením či špiněním.
Na co si dát pozor?
V prvním trimestru je těhotenství nejohroženější. Dochází k rychlému a intenzivnímu dělení buněk a tvorbě základů všech orgánových soustav. Je proto důležité dávat si pozor na možné látky, které by mohly embryo poškodit. Proto hlaste u všech lékařů, že jste těhotná. Některé léky totiž můžou velmi zásadně vývoj embrya narušit.
Období do dvanáctého týdne je také nejohroženější možným potratem.
Pozor na horečku!!!!
Dalším rizikovým faktorem je zvýšená tělesná teplota. Studie potvrdily, že teplota matky nad 39 stupňů Celsia znamená vysoké riziko vzniku vrozených vývojových vad nebo dokonce může způsobit odumření embrya. Jelikož i krátkodobé vystavení plodu teplotě nad 39 stupňů je velmi rizikové, doporučuji začít snižovat teplotu již ve chvíli, kdy přesáhne 38 stupňů. Ideální je použít obyčejný paralen.
Vyhýbejte se také pobytu v horké lázni či vířivých vanách.
Sport
Sportování rozhodně není těhotným ženám zapovězeno. V prvním trimestru je však často nastávajícím maminkám špatně a jsou extrémně unavené. Je tedy důležité přizpůsobit intenzitu cvičení aktuálnímu stavu. Ideální tělesná aktivita pro těhotné je jóga a plavání. Nicméně i třeba běhání není sport, kterého by se nastávající maminky musely vzdát.
Naprosto nevhodné je však skákání na trampolíně !!!
První trimestr bývá i psychicky poměrně náročný. Jedna vlna hormonů střídá druhou a je nutné se přizpůsobit všem změnám, které nám nový jiný stav přináší.