Jak spustit laktaci bez těhotenství u maminky, které děťátko nosí náhradní matka nebo má děťátko adoptované?

Zní to trošku jako sci-fi, ale jde to. Je to běh na dlouhou trať a chce to trpělivost a vytrvalost, ale jde to.

A jak na to?

Bylinky na podporu laktace

Jedná se hlavně o Pískavici a Benedikt.

Pískavice Řecké seno je bylina, která se používá i v gastronomii (je například součástí koření curry).  Její efekt na lidský organizmus je velmi široký. Nicméně co se laktace týče, tak je v popředí látka diosgenin, která ovlivňuje tvorbu pohlavních hormonů včetně hormonů, které jsou zodpovědné za aktivaci tvorby mateřského mléka.

Benedikt lékařský  je bylinka, která se již v období středověku používala k ošetření ran. Má totiž antiseptické účinky.  Dále opět pomáhá tvorbě mateřského mléka. 

Tyto dvě bylinky jsou doporučovány  i odborníky na laktaci WHO.

Nicméně bylinky jsou jen doplněk. Jen bylinkami laktaci nespustíme.

 

Odsávání

Odsávání a tím i stimulace bradavek aktivuje fyziologickou cestu zvýšení tvorby prolaktinu. Důležité je pravidelné odsávání minimálně každé 3 hodiny. Klíčové je odsávání v noci kolem 3. – 4. hodiny ranní, kdy je tvorba prolaktinu přirozeně nejvyšší.

 

Domperidon

Dalším stupeň je medikamentózní podpora laktace látkou Domperidon. Jedná se o látku, která se váže na dopaminergní receptory. Způsobuje rychlejší pohyb hladké svaloviny v trávicím traktu, a proto se i lék s Domperidonem jmenuje Motilium a je to primárně lék na zážívání. Je volně prodejný.

Jeho vedlejším účinkem je zvýšení sekrece prolaktinu.

Vzhledem k tomu, že použití Domperidonu k podpoře laktace je použití ,,off-label", tak nemáme žádné studie o přechodu do mateřského mléka a účincích na dítě.

Je tedy potřeba užívat Domperidon s rozmyslem. Jeho vysoké dávky mohou u matky způsobit srdeční arytmie, průjmy či poruchy nálad.

Dlouhodobé užívání může také způsobit závislost.  

 

Homeopatika, akupunktura

Na podporu laktace je možno také použít homeopatika, která je možno volně koupit v lékárně. Akupunktura může pomoci, avšak náleží do rukou zkušených odborníků, kterých je v tomto oboru bohužel velmi málo…

 

Většinou je k úspěšnému spuštění laktace potřeba kombinace bylinek, odsávání i farmak. Větší šanci na rozkojení bez těhotenství mají ženy, které již v minulosti kojily. 

 

Aktuálně se snažíme o rozkojení bez těhotnění s jednou mojí pacientkou. Tak nám držte palce :-)