Těhotenství je pro ženské tělo obdobím velkých změn. Mění se objem cirkulující krve v mateřských cévách, moduluje se imunitní systém a v neposlední řadě dochází k anatomickým změnám v dutině břišní. Zvětšující se děloha vytváří tlak na okolní tkáně a to s sebou nese určité, mnohdy nepříjemné, projevy. Pro představu – děloha se v průběhu těhotenství zvětší z velikosti průměrného citronu na pořádný meloun…

V prvních týdnech těhotenství nejprve dochází ke zvýšenému prokrvení dělohy a děložního hrdla. Často je toto doprovázeno tupou bolesti v podbřišku imitující menstruační bolesti. Mnoho žen v tomto období také špiní. 

Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že jsem do cca 12. týdne měla pocit, jako bych měla začít každou chvíli menstruovat…

Pokud se nejedná o silné křečovité bolesti, není důvod vyhledávat akutně lékaře. 

Bolesti ,,mezi nohama"

V období rychlého zvětšování dělohy, typicky v průběhu druhého trimestru, si maminky často stěžují na bolesti v tříslech vystřelující do oblasti stydkých pysků.  Toto je způsobeno natahováním ligamentum teres uteri, což je oboustranný vaz, který fixuje dělohu, prochází tříselným kanálem a upíná se do stydkého pysku.

 

Bolest stydkých kostí

Ve třetím trimestru jsou obvykle v popředí bolesti v oblasti stydké spony, které jsou způsobeny jejím hormonálně řízeným uvolňováním. Jedná se o přirozenou přípravu pánve na porod.

 

Tvrdnutí břicha

Tvrdnutí břicha se může objevit kdykoliv v průběhu těhotenství.  Pokud k němu nedochází vícekrát do hodiny, není nutné se obávat komplikací. Tvrdnutí se projeví krátkodobým ztuhnutím děložní svaloviny a takovým zvláštním tupým tlakem v břiše, který za několik vteřin ustane. U štíhlých maminek je i vidět, jak se děloha na chvíli jakoby vypoulí.  Většinou dochází k tvrdnutí břicha při pohybu a v klidu poté ustane.  Maminky s tvrdnutím břicha by měly zvýšit příjem hořčíku. Pozor hořčík neboli magnezium je nutné přestat užívat po 36. týdnu těhotenství.

 

Dolores praesangientes

Neboli poslíčci jsou bolesti imitující kontrakce počínajícího porodu. Jedná se o přirozenou přípravu dělohy na porod. Každá žena tento děložní trénink vnímá individuálně a některá jej ani nepostřehne. Pokud ale poslíčky cítíte a nejste si jistá, zda už je to ,,ono" nebo ne, tak je jediná rada – teplá sprcha nebo vana. Pokud se děloha uklidní, byly to poslíčci.

 

Kontrakce

Mnoho maminek má strach, že nepozná kontrakce. Kontrakce dělohy je spojená s jejím stažením – tedy ztvrdnutím břicha, které je ale doprovázeno bolestí. Kontrakce se také opakují v pravidelných intervalech. Ačkoliv se v knihách udává, že se jedná o bolest celého břicha, tak já rozhodně nesouhlasím.  Každá maminka má bolesti při kontrakcích jiné. Některá vnímá bolest celého břicha, některá v podbřišku a jsou maminky, které mají bolesti v kříži. Důležité je to pravidelné opakování.