Mnoho maminek často řeší problém s otěhotněním při kojení.
Kojení není antikoncepce. O tom se již přesvědčila nejedna maminka. I při kojení máme mnoho možností, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím. Jak je to ale naopak? Když maminka kojí a další děťátko naopak chce. Tady je velmi důležité, zda dochází k ovulaci či ne. To je primárně zřejmé z průběhu menstruačního cyklu nebo jeho absence. Přirozeně prolaktin, který je hlavním hormonem udržujícím tvorbu mateřského mléka, tlumí zrání a uvolnění vajíčka z vaječníku - tedy blokuje ovulaci. U každé ženy to samozřejmě funguje jinak. Některé i při plném kojení začnou menstruovat už po šestinedělí a naopak jiné maminky nemenstruují rok, ačkoliv kojí již jen v noci. Noční kojení může být zásadním blokátorem ovulace. Hormon prolaktin se totiž fyziologicky tvoří nejvíce ve spánku. Menstruační cyklus proto může pomoci nastartovat posun nočního kojení do časných ranních hodin (maminkami ověřeno ). Dále je možné přidat kontryhelový čaj.
Snaha o početí dalšího potomka při kojení je pro maminku často náročná. Nejenže po celodenním maratonu přebalování, uklízení, vaření a soustavném bdění nad životem dítěte, je často chuť na plození tatam, ale i večerní a noční kojení může nejednou překazit milostné vzplanutí.
Toto není jediná překážka. Častým problémem, který kojící maminky velmi zásadně trápí, je suchost pochvy. Poševní sliznice musí být dostatečně lubrikovaná, jinak může být pohlavní styk pro ženu velmi nepříjemný a bolestivý. Může dokonce dojít i poranění poševní sliznice. Nezřídka se bolestivost způsobená suchostí pochvy připisuje porodnímu poranění. Ženy se totiž většinou stydí o tomto problému mluvit a tak jim často ani jejich lékař efektivně nepomůže.
Řešení je při tom velmi jednoduché a efektivní. Použití lubrikačního gelu. Lubrikační gel zajistí dostatečné zvlhčení, které je tolik potřebné, aby byl styk příjemným zážitkem.
Při snaze o početí miminka je výhodné použít lubrikační gel, který je vytvořen tak, aby neomezoval pohyb spermií a naopak podpořil přirozené oplodnění.
Nastávající maminky rozhodně nemusí kvůli dalšímu těhotenství ukončit kojení. Pokud těhotenství probíhá fyziologicky, není kojení nijak nebezpečné. Po porodu je poté možné kojit tandemově oba sourozence.