V období okolo 36. týdne těhotenství se provádí screening streptokoků skupiny B v porodních cestách - Sterptococcus agalactiae. Při negativním výsledku je maminka označena za GBS negativní a žádná další opatření pro ni nejsou nutná. 

Pokud stěry potvrdí přítomnost streptokoka, tak je maminka označena jako GBS pozitivní a při porodu jí budou aplikována antibiotika. Antibiotika se nepodávají kvůli mamince, ale kvůli miminku, které by se v porodních cestách mohlo tímto patogenem nakazit.  GBS infekce u novorozence může probíhat jako velmi závažný septický stav doprovázený zánětem mozkových blan. GBS sepse u novorozence může i v dnešní době skončit smrtí.

Antibiotika se aplikují nitrožilně při odtoku plodové vody nebo nástupu pravidelných děložních kontrakcí.

Antibiotikem první volby je penicilin aplikován po 4 hodinách až  do porodu. Pokud je rodička na PNC alergická, tak je možno použít klindamycin po 8 hodinách.

Aby byla antibiotická profylaxe efektivní je potřeba, aby se do porodu stihly aplikovat alespoň dvě dávky antibiotik. Maminky s pozitivním GBS by proto neměly otálet s odjezdem do porodnice při začátku kontrakcí či podezření na odtok plodové vody.

Různé jsou názory n GBS proflaxi při plánovaném císařském řezu. Novorozenec neprochází porodními cestami a tudíž by se neměl ani nakazit. Dosud však neproběhla dostatečně velká studie, která by tuto tezi potvrdila. Takže záleží na zvyklostech daného pracoviště....

Nemusíte mít z odběrů strach. Jedná se o klasické vaginální vyšetření - ,,na koze´´,  ale bez zrcadel. Pomocí malé odběrově štětičky se odebere stěr poševního sekretu a ten se poté odešle na mikrobiologické vyšetření. Bakterie ze stěru se musí nejdříve vykultivovat, takže výsledky nejsou hned, ale většinou cca do týdne. 

U maminek, které byly v prvním těhotenství GBS pozitivní je větší pravděpodobnost, že v dalším těhotenství budou streptokoka v pochvě opět mít.

Streptokok skupiny B žije v porodních cestách u přibližně dvaceti procent nastávajících maminek.