Často řeším se svými pacientkami otázku antikoncepce. Mnoho žen má již své reprodukční plány splněné a chtějí nějaké komfortní a spolehlivé řešení. Většina žen v současné době není nakloněna dříve tolik oblíbené hormonální antikoncepci , a tak je potřeba hledat jiná spolehlivá řešení.  Nabízí se nám možnost nitroděložního tělíska - to ale také není vhodné pro každou ženu...A teď babo raď...

V západních zemích se velmi logicky přesunula pozornost od ženské antikoncepce k té mužské...A za mně jednička s hvězdičkou...Souložíme přeci oba že? 

Ve světě začíná být běžnou praxí mužská sterilizace. Mnozí pánové při vyslovení slova vasektomie upadají do mdlob. Vžité představy, že mužská sterilizace nějak ovlivní mužnost je však velmi zkreslená.

Já osobně této metodě moc fandím. U párů, které nechtějí další děti a zároveň žena nechce nebo nemůže užívat běžnou antikoncepci, je to skvělé a elegantní řešení.  

Co je to vasektomie?

Jedná se o krátký zákrok v lokálním umrtvení, při kterém se přeruší chámovody. To jsou takové trubičky, kterými putují spermie z varlat do ejakulátu.  Přerušení chámovodů se provádí z malého nářezu v tříslech. Velmi elegantní rychlé a bez nutnosti celkové anestezie.

 

Spermie se budou hromadit  ve varlatech až prasknou...?!?

Blbost. Tohle je častý argument pánů, proč vasektomii nepodstoupí...ale je to opravdu hloupost. Spermie se dál ve varlatech tvoří a pokud nedojde k jejich využití, tak se postupně rozloží a vstřebají. Zevní genitál i hormonální funkce zůstávají po vasektomii úplně stejné, takže pánové nemusí mít strach.

 

Dochází při orgasmu k ejakulaci?

Světe div se, ale i tato schopnost pánům po vasektomii zůstává. Jen je ejakulátu o něco méně...což asi není až taková tragédie že? Já bych to dokonce viděla jako pozitivum...

Co když se rozhodnu, že chci ještě děti?

Tak ani po vasektomii není nemožné mít ještě dítě. Nejde to však normální cestou, ale lze počít potomka s pomocí metod IVF.  Vzhledem k tomu, že se spermie dál tvoří a je jen přerušen jejich transport do místa určení, tak lze odebrat spermie přímo z varlat a poté jimi oplodnit vajíčko... 

Proč mužskou sterilizaci a ne ženskou?

To je otázka do pranice. ALE sterilizace u žen je vzhledem k tomu, že naše vaječníky nejsou tak aktivní jako varlata a nevycestovávají v průběhu vývoje mimo břišní dutinu,  o dost náročnější operací. Je nutná celková anestezie a poté se laparoskopickou cestou přeruší nebo úplně odstraní vejcovody. Jedná se tedy o zákrok v celkové anestezii s přístupu přes břišní stěnu. Takže z tohoto pohledu je vasektomie mnohem šetrnější a méně riziková.

Není to moc drahé?

Vasektomie není hrazená ze zdravotního pojištění a cena se pohybuje kolem 10 až 15 tisíc. Nicméně když si spočítáme cenu hormonální antikoncepce, která se pohybuje kolem 1500 až 2000 ročně, tak to není až tak moc...

A co vy si myslíte o této variantě antikoncepce?