Menstruační cyklus je nedílnou součástí života každé ženy v produktivním věku.  Nejvíce nás ovlivňuje začátek cyklu – menstruační krvácení.  Průměrná délka menstruačního krvácení je týden a délka cyklu je dvacet osm dní. Nejsme však roboti, a proto jsou naše těla individuální a menstruační cyklus každé ženy je svým způsobem unikátní. Některé z nás menstruace nikterak zvlášť neomezuje v běžném životě, naopak nemálo ženám menstruace velmi znepříjemňuje život.

Intenzita krvácení – článek o silném menstruačním krvácením najdete zde. 

Menstruační bolesti

Velmi nepříjemnou součástí menstruace jsou bolesti. Intenzita a lokalizace bolestí je opět velmi individuální. Bolesti mají většinou křečovitý charakter a jsou umístěny do podbřišku.  Výjimkou však nejsou bolesti v oblasti kříže a na přední straně stehen.

Menstruační bolesti je možné řešit analgetiky. Buď volně prodejnými, nebo na předpis. Alternativou jsou bylinky či akupunktura.

Průjem

Při menstruaci dochází v těle k vyplavování prostaglandinů. Tyto látky způsobují stahy hladké svaloviny. To způsobí menstruační bolesti, ala také zrychlení střevní činnosti. Následkem toho můžeme při menstruaci trpět průjmem.

Bolesti a pnutí prsů

Stejně jako děloha a vaječníky, tak i prsní žláza prodělává v průběhu cyklu specifické změny. Proto se v období menstruace můžeme cítit nepříjemné pnutí a bolestivost prsů. Zároveň může být prsní žláza na pohmat zduřelá.

Nafouknutí

Zvýšená střevní plynatost a pocit nafouknutí až opuchnutí je dalším častým jevem doprovázející menstruaci. Já osobně mám v tomto období pocit, že jsem o číslo větší…

Zhoršení pleti

Obličej vracející se do období puberty jasně signalizuje, že se blíží menstruace.

Bolesti hlavy, migrény…i to může doprovázet hormonální změny v období menstruace. U některých žen se migrény objevují i v období ovulace.

Náladovost

Následkem hormonálních změn jsou často ženy v období před a při menstruaci náladové. Plačtivost střídá podrážděnost a někdy nás vytočí i absolutní hloupost… Zkrátka pánové toto je období, kdy je lepší jít nám z cesty :-)

Když si dáme dohromady všechny výše popsané jevy, tak je jasné co tím chce příroda říct. Holt není toto období vhodné k plození, a proto jsme nafouklé, pupínkovaté a prudné, abychom samcům daly jasně najevo, že tento týden to opravdu nefunguje… To je taková moje soukromá teorie :-D

Většinu obtíží doprovázející menstruaci lze řešit nasazením hormonální antikoncepce. Je však třeba si uvědomit, že tím blokujeme přirozený hormonální cyklus našeho těla. Je proto třeba důkladně zvážit, zda výhody užívání antikoncepce v daném případě převýší její rizika…abychom nevyháněli čerta ďáblem…