Poševní suchost je častý a velmi nepříjemný problém, o kterém se ženy často stydí mluvit. Nejčastěji se poševní suchost projeví nepříjemnými pocity až bolestí při pohlavním styku, kdy při tření penisu o sliznici pochvy dochází k podráždění. Suchá sliznice je také velmi náchylná k mechanickému poškození a vzniku zánětu.  Často se za opakujícími se záněty skrývá jako příčina právě nedostatečně zvlhčená poševní sliznice. Některé ženy popisují  i velmi intenzivní  bolest při chůzi, kdy se suché poševní stěny třou o sebe. 

 

Trocha anatomie

Pochva je nepárový ženský pohlavní orgán. Její průměrná délka je kolem deseti centimetrů. 

Sliznice je lubrikovaná pomocí velkých párových žláz umístěných po stranách poševního vchodu. Glandula vestibularis major nebo také Bartholiniho žláza je veliká asi jako hrášek a její sekrece se přirozeně zvyšuje při sexuální vzrušení. Další drobné žlázky jsou uloženy v okolí močové trubice. Ve stěně pochvy již žádné žlázky uloženy nejsou.

Příčina

Typicky trpí tímto problémem ženy po přechodu, kdy již chybí přirozená sekrece estrogenů - hormonů, které jsou mimo jiné zodpovědné za správnou funkci žláz lubrikujících pochvu.  Stejným problémem trpí i kojící ženy, u kterých je sekrece pohlavních hormonů regulována kojícím hormonem – prolaktinem.

Další příčinou poševní suchosti mohou být některé léky. Například antikoncepční pilulky, antidepresiva či některá antibiotika. Často je na vině také stres. Typicky se u mladých žen objeví problémy s nedostatečnou lubrikací pochvy v psychicky náročných životních období.

Specifickou skupinou jsou poté onkologické pacientky.

 

Léčba

U postmenopauzálních žen je možné nahradit chybějící estrogeny hormonálními vaginálními krémy – lékařský předpis nutný. 

Nicméně já osobně vždy nejdřív zkouším léčbu nehormonální. Na trhu jsou vaginální čípky i mast s obsahem kyseliny hyaluronové.   Klinické studie dokonce ukázaly, že léčba preparáty s kyselinou hyaluronovou má srovnatelné výsledky s použitím hormonálních přípravků.

 

Při řešení problémů při pohlavním styku pomáhá použití lubrikačního gelu. Na trhu je k dispozici velké množství různých lubrikantů na bázi vody či silikonu. S parfemací či bez. Ceny se pohybují od stokoruny až do tisíce a výš. Koupit můžeme v lékárně, drogerii , a nebo překonat ostýchavost a navštívit sex shop.

Jako přírodní lubrikant lze použít i kvalitní kokosový olej. Ten působí nejen jako lubrikant, ale má také antiseptické účinky.