Začátek těhotenství je velmi specifický stav a každá žena jej prožívá jinak. Některé ženy v podstatě ani neví, že jsou těhotné, jiným zase jejich rostoucí embryo dává pořádně zabrat.
Častým problémem v prvním trimestru je zvracení a nevolnost. V podstatě nechápu pojem ranní nevolnost. Neznám nikoho, kdo by zvracel jen ráno… Většinou je to tak, že je vám blbě celý den.
Ještě horší než samotné zvracení je pocit nevolnosti, který často trvá celý den a může nastávající maminky i budit ze spaní.
Dobrá zpráva je, že většinou je zvracení naprosto neškodné a postupem času ustupuje.
Univerzální lék na těhotenské zvracení není. Velmi pomáhá nenechávat žaludek prázdný a v průběhu celého dne se snažit každou hodinu něco malého sníst. Piškot, kousek rohlíku či banánu. Stačí jen jedno či dvě sousta. Dále je důležité hlídat si příjem tekutin, pokud opakovaně dochází i ke zvracení tekutin je na místě vyhledat lékaře. Ten na základě odběrů krve zhodnotí, zda je nutná léčba v podobě infuzí. Pro domácí léčbu existují čípky proti zvracení (na lékařský předpis).
O mých osobních zkušenostech s těhotenskými nevolnostmi se dočtete zde :-)
Domácí léčba zvracení
Zázvor
Zázvor má uklidňující účinky na trávící trakt a šálek zázvorového čaje s kapkou medu dělá zázraky. Pozor se zázvorem bychom to neměly přehánět. Jeden maximálně dva šálky denně. Dále je možné koupit si zázvorové bonbony či lízátka. Popřípadě v letních měsících je určitě lepší domácí zázvorová limča než čaj :-)
Máta
Máta je bylinka s kouzelnou vůní a má rovněž velmi dobrý vliv na těhotenské nevolnosti. Výborný je čaj z čerstvé máty s trochou medu. Krásně uklidňuje žaludek. Opět stejně jako u zázvoru je nutno mátu užívat opatrně a ne dlouhodobě.
Bramborová kaše
Tuhle zázračnou záležitost tady musím zmínit. V období největších nevolností byla pro mě bramborová kaše jediné jídlo, které jsem byla schopná pozřít. Bramborovou kaši doporučuji i svým pacientkám a musím říct, že většinou má veliký úspěch. Jinak dobré jsou již zmíněné piškoty či banán, ale každá máme jiný žaludek a musíme si najít to, co nám bude vyhovovat…
Slinění…
Zdá se to jako banalita, ale když naslintáte litr slin denně, tak to až taková sranda není. Extrémní slinění není až tak časté jako zvracení, ale dovede dost znepříjemnit život. Jedna moje pacientka si opakovaně stěžovala, že vypadá jak buldok (tímto moc zdravím :-) ) a pravidelně se budí s kompletně mokrým polštářem. Bohužel žádná speciální léčba není a tak je potřeba vydržet…. Většinou slinění v průběhu druhého trimestru ustává.
Je možné zkusit výplachy úst odvarem z Heřmánku...ale zázraky nečekejte...