Léto je tady a s ním i letní dovolené plné koupání a sluníčka. Na letní dovolenou se většina z nás těší celý rok a tak si vodní radovánky a slunění nechceme nechat zkazit nepříjemným výtokem a svěděním ,,tam dole´´´.

Jak kvasinkové infekci předejít?

Kvasinky mají rády vlhko a teplo.  Proto je ideální, když po vykoupání nezůstáváme v mokrých plavkách a vezmeme si suché, nebo alespoň spodní díl. Je to reálné i při pobytu na pláži. Dvoje plavky stačí a než se namočí druhé, tak ty první uschnou… Pokud nejsme zrovna v plavkách, tak je dobré mít prodyšné, ideálně bavlněné spodní kalhotky a úplně nejlepší je pro naše zevní rodidla, když vyrazíme takzvaně na ostro. Genitál se nezapařuje, dýchá a to kvasinka vůbec nemá ráda. 

Kde se koupat?

Ideální je z tohoto pohledu koupání v řece či v moři. Nicméně jsou ženy, které si pořídí mykózu, ať se koupou kdekoliv. Pro tyto případy je možné pořídit si probiotické poševní tampony.  Vypadají jako běžné menstruační tampony, ale obsahují probiotika, která  chrání pochvu před vznikem zánětu.  Další varianta jsou přípravky s obsahem probiotik, které aplikujte po koupání. Vše volně prodejné v lékárně.

Co mít jako první pomoc?   

Mykóza nás může překvapit kdykoliv a kdekoliv, a proto je na místě mít v cestovní lékárničce kromě paralenu a kapek na kašel i první pomoc na poševní zánět.  Ideální jsou lokální antimykotika volně prodejná v lékárně ve formě krémů či vaginálních tablet.  Např. Canesten či Clotrimazol. Dále můžeme použít tzv. boraxové globule či poševní výplachy - Clogin, Rosalgin... Doplňující léčbou je aplikace probiotik pro obnovení přirozené poševní mikroflóry.

 

Více o poševní mykóze najdete v tomto článku.