Úporné svědění a bílý tvarohovitý výtok, to jsou typické projevy kvasinkové infekce.  Kvasinka kandida žije běžně ve střevě. Odtud může přes konečník putovat do oblasti zevních rodidel a následně do pochvy. Zde může opakovaně způsobovat poševní mykózu.

Antimykotika

Pokud se jedná o jednorázovou záležitost je možné vyřešit mykózu použitím volně prodejných antimykotik.  K antimykotikům je výhodné doplnit poševní výplach.  Pokud během týdne příznaky neustoupí, je na místě vyhledat lékaře.

Velký problém nastává, když se po léčbě mykóza v průběhu několika týdnů vrací. To je chvíle, kdy je nutné začít se na problém koukat komplexněji. Opakovaná aplikace antimykotik problém nevyřeší a naopak nás dostává do začarovaného kruhu. Ženám se velmi zásadně zhoršuje kvalita života. Jsou ve stresu, soustavně řeší buď úporné svědění a výtok nebo si zavádějí do pochvy globule, pak pár dní klid a znova….

Jak vyřešit opakující se mykózy?

Změnit spodní prádlo…

Kvasinka má ráda vlhko a teplo. Takže zapomeňte na kalhotky ze syntetických materiálů, ale pořiďte si prodyšné bavlněné bombarďáky – ne to si dělám srandu, i z bavlny se dá koupit moc hezké spodní prádlo J  Pokud nejste stydlín, tak v létě klidně vyražte ,,na ostro´´, pochva bude dýchat a kvasince se to moc líbit nebude…

Zacílit na zdroj…

Dále je potřeba si uvědomit, odkud kvasinka přichází - tedy ze střeva. Ve střevě by měly být i hodné bakterie, které množení kvasinky omezí – doplníme je užíváním probiotik. Mnoho a mnoho volně prodejných preparátů koupíte v lékárně. Doporučuji také konzumaci kysaným mléčných produktů. Probiotika lze zavádět i do pochvy pro posílení přirozené poševní flory. (samozřejmě ne ty, co polykáme)

Vyhladovět nepřítele…

Kvasinka je mlsná potvůrka a má ráda cukr. Když omezíme příjem cukrů ve stravě, tak jí velmi zásadně vyhladovíme a omezíme její množení.  Čokoládu, dortíky a sušenky bychom proto měli nahradit čerstvým ovocem a zeleninou. Dále omezit bílé pečivo a brambory.  První výsledky čekejte po cca 14ti dnech diety.

 

Očkování.

U opakujících se mykóz, které nereagují na běžnou léčbu, ani na výše zmíněná opatření,  je na místě zvážit tvorbu autovakcíny.  Jak to funguje? Váš lékař udělá běžný stěr z pochvy, který pošle na mikrobiologické vyšetření. V laboratoři vykultivují vaší kvasinku a z ní vytvoří autovakcínu. Tedy očkovací látku na tu konkrétní kvasinku, která vám otravuje život.  Výsledky jsou velmi dobré.