Pro mnoho žen je přechod pomyslným koncem jejich ženství a krásy. Pro jiné začátek příjemného období bez otravného menstruačního krvácení. Každá jsme jiná.
Některé ženy ,,přejdou´´ bez větších problémů, některé prožívají doslova muka v podobě bušení srdce, návalů horka a úporného pocení.
Ať chceme či nechceme, tak se v ženském těle po přechodu změní mnoho věcí. Pojďme si říct, co vše nás může v tomto období překvapit a co se vlastně děje s naším tělem.
Vaječníky odchází do důchodu…
V období mezi 45. a 55. rokem života ženy dochází k postupnému útlumu hormonální funkce vaječníků a tím k narušení menstruačního cyklu. Toto období je velmi specifické pro každou ženu. Někdy se začnou prodlužovat intervaly mezi menstruačním krvácením až úplně vymizí. V jiných případech se cyklus stane velmi nepravidelným. Jednou trvá pauza mezi krvácením měsíc, někdy dva i tři. Velmi nepříjemné jsou situace, kdy se cyklus naopak zkracuje nebo je krvácení velmi intenzivní. To nezřídka vyžaduje provedení kyretáže (vyčištění dělohy v celkové anestezii).
Velmi zrádné je, když menstruace najednou bez varování zmizí. Tady bych doporučila udělat si vždy pro jistotu těhotenský test. Nedávno jsem zažila pacientku, která přišla na preventivní prohlídku s tím, že si sama před pěti měsíci diagnostikovala přechod, protože přestala menstruovat a k jejímu velkému zděšení jsme na ultrazvuku objevily jako příčinu ,,přechodu´´ dvacetitýdenní plod. Pro paní ve čtyřicetidevíti letech to byl dost velký šok… Ano pravděpodobnost otěhotnění v tomto věku je velmi malá, ale stále je.
Musím říct, že jsem tímto strašně vyděsila svojí mamku. Asi dva roky zpátky, když jsem jí prosila, jestli u sebe nemá tampón, mi s úsměvem odpověděla: ,, Já už to nepotřebuju. Už jsem v přechodu...´´
,,Aha tak to jo mami a na ultrazvuku jsi byla?´´
,,Ne, nic mi není. Jsem v pohodě, jen už nemenstruuju...´´
,,Mami a víš, že bys třeba mohla být těhotná?´´
,,Blbost. ´´
,,Mami raději si udělej těhotenský test´´
Moje mamka se tedy vypravila na svojí životní premiéru...koupit těhotenský test. Rudá až za ušima :-D No a když mi vyprávěla, jak měla počůrané obě ruce, ale test zůstal močí netknutý, tak jsem neměla to srdce jí upozornit na co je ta plastová nádobka v krabičce... Ale mamka je holka šikovná a nakonec papírek trefila :-)
Návaly…
Nepříjemnou součástí hormonálních změn jsou u některých žen návaly horka a nepříjemné pocení. To se děje bez varování kdykoliv během dne. Tyto obtíže mohou být tak výrazné, že dokáží velmi zhoršit kvalitu života.
Řídnutí kostí
Hormony estrogeny, jejichž hladina po přechodu klesá, ovlivňují metabolismus vápníku v těle. Ženy po přechodu jsou proto ohroženy řídnutím kostí a s tím spojeným vznikem zlomenin.
Suchost sliznic a pokožky.
Vzhledem k náhlému poklesu hladin ženských pohlavních hormonů dochází ke zhoršené lubrikaci sliznice pochvy. To způsobuje vaginální diskomfort, bolesti při styku i opakované záněty.
Celkově může být pokožka sušší a méně vyživená.
Jak to vše zvládnout?
Tak primárně je potřeba srovnat si v hlavě, že přechod je přirozená součást života ženy a rozhodně to neznamená, že se z nás stává stařena. I žena po přechodu může být krásná :-) A znám jich mnoho…
Při nepravidelné či silné menstruaci lze tělo usměrnit hormonální léčbou. Návaly horka a pocení je možné řešit alternativně pomocí přírodních látek podobným ženským pohlavním hormonům – fytoestrogenů. Lze pít bylinné čaje nebo užívat preparáty s obsahem těchto látek. Vysoké hladiny fytoestrogenů najdeme v jeteli či v sóje.
Pokud přírodní léčba nepomůže, lze opět nasadit hormonální léčbu. Principem je doplnit tělu chybějící hormony.
Jak efektivně řešit suchost poševní sliznice najdete zde.
Stav kostí jednoduše zhodnotí bezbolestné vyšetření – denzitometrie. Vyšetření trvá kole deseti minut a cena se pohybuje kolem 300 Kč.
Jako prevenci osteoporózy by měly ženy po přechodu přijímat dostatek vápníku a vitaminu D.
Ztráta pružnosti pokožky se dá velmi efektivně řešit správně zvolenou kosmetikou.
Nejvíc ženy trápí přibývání na váze. Kila jdou mnohem rychleji nahou a ještě více pomaleji dolů...proto se ženy po přechodu musí více hlídat, jíst zdravě a hlavně mít dostatek pohybu - to je prospěšné i na kosti :-)