Nejdříve bych chtěla moc poděkovat za mnoho pozitivních ohlasů a přečtení mého prvního článku. Moc mě potěšilo, že vás v tak krátké době bylo tolik, a tak mě to pozitivně nakoplo, že dnes přidávám ještě část 2. A pak už půjdu s Míšou na procházku :-)  

Tak, a je tu cca 6. týden těhotenství a nastává další epizoda. Po tom, co se vám uleví, že tedy těhotná jste a těhotenství je tam, kde má být, tedy v děloze, a máte potvrzeno, že ta vaše fazolka (která už teď je hezčí než všechny ostatní fazolky :-) ) má akci srdeční, si na pár chvilek oddychnete a říkáte si …uf, tak teď už je to ok... OMYL!!!!! Následuje totiž kontrola za 2 až 3 týdny a pak prvotrimestrální screening (někdo tomu říká že jde na „genetiku“).

Tak, ale teď je tu jiný problém: Jak jako za 2-3 týdny???? Co když se něco stane? V téhle fázi těhotenství jsou 2 týdny srovnatelné s rokem čekání… a přece vůbec nevím, co se děje s mojí fazolkou??? Upřímně: bohužel jiný postup prostě není a bylo by to i zbytečné… V prvním trimestru může dojít k tzv. zamlklému potratu (také missed abortion, zkr. missed ab., naší hantýrkou myšák). Je to vždycky šok pro všechny zúčastněné… zkrátka dojde k tomu, že se embryo přestane vyvíjet… obvykle bez žádného varování či klinických projevů. Prostě to příroda v určité fázi „utne“, zastaví a je konec… Vždycky když musím říct těm dvou velkým vyděšeným očím plným naděje a očekávání, které touží po ujištění, že vše bude v pořádku, že tentokrát to bohužel nevyjde… no je to moc smutné a nepříjemné, ale bohužel se to stává. Tím rozhodně nechci nikoho děsit. Co se týče příčiny, tak úplně přesně nevíme, uvažuje se o možné virové infekci, ale v podstatě se to vysvětluje tak, že to embryo je laicky řečeno nějak „vadné“ – zní to ošklivě, ale je to tak a příroda to zkrátka ukončí hned na začátku, aby se nevyvíjel zárodek, který nemá předpoklady k přežití… a v tuhle chvíli si říkám, že je to tak správně… čím dříve, tím lépe… dokud necítíte pohyby a fazole je fazole a nemá ručičky a nožičky…. Ale chápu, že i tak to strašně moc bolí… Ale i kdybychom dělali ultrazvuk každý den, tak tomu nezabráníme… dokonce i kdyby se nám zastavila akce srdeční u embrya v přímém přenosu, tak jsme bezmocní… neumíme v děloze resuscitovat centimetrové embryo  :-)

Takže těch několik týdnů od ultrazvuku k ultrazvuku holt musíme přetrpět a myslet pozitivně. Tak a teď moje vtipná realita :-) Jelikož pracuji na jedné velké pražské nejmenované klinice, tak se bohužel setkávám s případy, kdy to nedopadne dobře, každý den, tudíž míra mých paranoidních představ by předčila i to nejšílenější sci-fi…. No a jelikož jsem zatím chtěla držet v tajnosti své těhotenství, tak jediná šance jak uspokojit své obavy o srdeční akci mého embrya, bylo udělat si ultrazvuk sama… ubezpečuji vás, že přes břicho to v 7. týdnu opravdu nejde… takže vaginální sonda… sama sobě… :-) Při představě, že mě na ambulanci načapá sestřička nebo nějaký kolega, jak si sama sobě zavádím vaginální sondu… nooooo… nevím… ale naštěstí se tak nestalo… ale bylo to hodně vtipné opravdu… a upřímně: cítila jsem se dost divně  :-) asi tak 100x jsem si zopakovala, že jsem pako :-) a udělala jsem to jen jednou, míra nepatřičnosti tohoto vyšetření byla 100% a výtěžnost téměř 0… Za hodinu mohlo být všechno s fazolí úplně jinak… A tak jsem se rozhodla myslet pozitivně a věřit, že za těch 14 dní to bude ok… A bylo… A jelikož jsem dost intenzivně pracovala, tak naštěstí nebylo až tak moc prostoru pro zamýšlení se nad tím, co všechno by se mi mohlo stát…

Ve 12. týdnu +/- přichází první klíčové vyšetření – prvotrimestrální screening. Tady si dovolím trochu teorie… Často se setkávám s tím, že nastávající maminky vůbec netuší, o co jde… Toto vyšetření se skládá ze dvou částí, jejichž výsledky dohromady určí míru rizika vrozených vývojových vad (jedná se hlavně o Downův syndrom a další). Jde o náběry krve, které na některých pracovištích i o několik týdnů předchází ultrazvukové vyšetření, které je druhou částí screeningu. Výsledky krve vám nikdo interpretovat nebude, tak po nich zbytečně nepátrejte… Dají se dohromady s hodnotami naměřenými při ultrazvuku, a to vše dohromady nám dá výsledek screeningu. Na ultrazvuku se měří tzv. „NTýčko“ - NT – nuchální projasnění, šíjové projasnění + celkově se plod zkontroluje…srdce, ledviny, horní ret atd. Pokud je vše v pořádku, tak je screening negativní a vy máte před sebou pár dní, kdy budete v klidu, než se zase začnete něčeho bát  :-) V případě, že to v pořádku není, tak ještě není vše ztraceno… A pravděpodobně vás bude čekat CVS (odběr choriových klků) nebo později AMC (aminocentéza, odběr plodové vody)… Ale to už je velmi individuální… a nechci tady z toho udělat školicí portál pro gynekology amatéry :-)

Takže asi tak… Holt je to o čekání a strachu a napětí a příjemném těšení se něco nového a neznámého. A alespoň já jsem si říkala, že až budu cítit pohyby, tak už to bude v pohodě... Njn naivní prvorodička :-) 

A kdo jste ještě nebyla na screeningu, tak věřte, že to je období, kdy se dají udělat jedny z nejhezčích UZ obrázků…