S blížícím se termínem porodu, roste u většiny žen nervozita a často i strach. Strach z toho, jak bude porod probíhat. Jak dlouho to bude trvat? Jakou bolest očekávat? V neposlední řadě je zde také strach z vlastního selhání.  

Porod je proces, který se velmi ovlivněn psychikou ženy, a proto je velmi důležité, aby byla nastávající maminka připravená a věřila ve svou ženskou sílu a instinkty.

Jsou ženy, které mají vše, jak se říká, ,,na háku´´, ale je stále více těch, které touží po speciální předporodní přípravě.

Těmto maminkám jsou k dispozici různé typy předporodních kurzů, kde se dozví mnoho praktických informací o porodu i šestinedělí. Velmi pomoci však může i domácí příprava.

A co vše k ní patří?

Cvičení s míčkem

Musím říct, že jsem velmi dlouho na cvičení s míčkem koukala skepticky. Nafukování balonku v pochvě a jeho vytlačování mi přišlo jako velmi nešťastné a to vzhledem k soustavnému natahování tkání pochvy a tedy i následnému poporodnímu sexuálnímu životu. Navíc existuje studie, která poukazuje na to, že ve sledované skupině žen nebyl zásadní rozdíl v trvání porodu a velikosti porodního poranění mezi ženami, které s balonkem cvičily a těmi, které necvičily...nicméně pravdou je, že velmi těžko můžeme porovnávat, jak by ta či ona žena porodila, kdyby cvičila nebo necvičila. Ve hře je mnoho dalších okolností, jako je věk, pružnost tkání, týden těhotenství, velikost dítěte atd...

Nicméně já osobně jsem opravdu dlouho balonek vnímala jako pouhé vytahovadlo. Snad i proto, že mnoho pacientek se mi často chlubilo, na kolik cm se jim už povedlo vytáhnout...což mi vůbec nebylo sympatické. Ať jsem ale byla k balonku sebevíc skeptická a znala jsem výsledek studie, tak na porodním sále jsem se setkávala s úplně jinou realitou a to, že rodičky, které cvičily s míčkem, rodily většinou tak nějak hezčeji. I porodní asistentky vždycky dopředu hlásily s úsměvem..: ,,Paní to jde moc hezky, cvičila s balonkem..´´

A tak jsem se rozhodla, že navzdory prvotním antipatiím bych ráda o tom ,,natahovadle´´ zjistila něco víc...

K mému překvapení jsem zjistila, že principem cvičení s balonkem vůbec není natahování. Cílem vůbec není vytlačit balonek nafouknutý na průměr dětské hlavičky!!!! Princip je v nácviku zapojení svalů pánevního dna, správného dýchání a samozřejmě i tlačení.  Když při porodu prochází hlavička pochvou jedná se o velmi specifický tlak, tlačení, aby bylo efektivní musí směřovat do konečníku a vyžaduje zapojení těch správných svalových skupin.  A tady vidím opravdu veliké plus balonku. Maminky se nezaleknou tlaku hlavičky a přesně vědí, jak dýchat a jak správně zatlačit. Málokterá žena také ví, že je vhodné s balonkem cvičit i po porodu v rámci rehabilitace pánevního dna. Poporodní cvičení spočívá ve vložení balonku do pochvy a jeho minimálním nafouknutí, poté se žena snaží semknout svaly pod poševní stěnou - pokud je cvičení správné, tak dochází ke vtahování balonku.

Poporodní rehabilitace pánevního dna nás chrání před sestupem poševních stěn a inkontinencí. Více zde.

Masáž hráze

Velmi efektivní přípravou na porod je masáž hráze, která snižuje riziko vzniku porodního poranění. Tkáň v oblasti hráze se díky masáži stává pružnější a poddajnější a díky tomu se i lépe podvolí procházející hlavičce miminka. 

Jak na to? 

Masáž hráze začněte provádět kolem 35. týdne těhotenství. Ideální je použít kvalitní olej s obsahem vitamínu E - např. mandlový olej. Před samotnou masáží je vhodná koupel, která pokožku zjemní a uvolní a připraví na masírování. Použijte olej a vsuňte palce cca 1 cm za poševní vchod, poté zatlačte směrem ke konečníku a posouvejte palce směrem do stran. Na začátku by měl být tlak prstů mírný tak, aby nezpůsoboval bolest. Postupně můžete tlak zvyšovat. Pokud si nejste jistá, jak masáž správně provádět, obraťte se na svého gynekologa, který vám v rámci těhotenské poradny může ukázat, kde a jak hráz správně masírovat.

Bylinky

Z bylinek, která jsou vhodné v období před porodem, je vhodný především maliník.

Maliník harmonizuje ženské hormony a působí na hladkou svalovinu dělohy. 

Vhodné je jej pít 2-3 týdny před termínem porodu.  Pozor ne dříve!