Když se embryo přestane vyvíjet, tak mluvíme o zamlklém těhotenství nebo také zamlklém potratu. Ať to nazveme tak, či tak, výsledek je vždy stejný - miminko nebude. 

Na začátku je zoufalá snaha o trošku naděje, dotazy, zda se srdeční akce nemůže opět objevit a s ujištěním, že bohužel ne přichází slzy a beznaděj.

Vždycky, když musím tohle nějaké ženě říct, tak je mi moc smutno. Nejhorší je, že zamlklé těhotenství nemá žádné  specifické příznaky a nezpůsobuje žádné obtíže.  Informaci o tom, že těhotenství neprosperuje je proto vždy obrovský šok. Často na kontrole zjistíme ultrazvukovým vyšetřením, že embryu nebije srdíčko a je menší, někdy i o dva či tři týdny.

Kdy?

K zamlknutí nejčastěji dochází v prvních týdnech těhotenství. Většinou do 10. týdne. Výjimečně později.

Jaká je příčina?

Přesnou příčinu stál neznáme, ale velmi pravděpodobně dochází k  chybě již na samém začátku, kdy se oplozené vajíčko začíná dělit a uhnízďuje se v děloze.  Svůj díl viny nesou také virové infekce, které můžou embryo narušit a způsobit takové vady, které by dál nebyly slučitelné se životem, a proto příroda vývoj zárodku ukončí.

Studie potvrdili, že v až 80% případů má embryo vážné chromozomální vady.

Existuje prevence?

Bohužel žádná efektivní prevence není. Často se maminky ptají, zda tomu nemohly nějak zabránit nebo jestli udělaly něco špatně.  Odpovědí je ne a ne. Nemohly a rozhodně není na místě dávat si vinu, za to, čemu jsme nemohly nijak zabránit ani předejít.

Revize dělohy

Nevyvíjející se zárodek je nutné z dělohy odstranit. V některých případech si tělo pomůže samo, spustí se krvácení a dojde k potratu. Někdy je možné i týden či dva vyčkat, popřípadě je možné použít potratovou pilulku - POZOR ta je v této situaci používána tzv. off label (tedy k jinému účelu než je lék v ČR registrován), protože není určena k vyvolání potratu mrtvého embrya, ale na některých pracovištích jsou přístupní i této variantě. Většina zamlklých těhotenství je však řešená chirurgicky - revizí dutiny děložní, kdy se v celkové anestezii odsaje a vyčistí obsah dělohy.  

Alternativní metoda je použití čínské medicíny a bylinek k nastartovaní potratu. Nicméně není jistota, že se děloha úplně vyčistí a nebude nutné nakonec k revizi přistoupit.  

Kdy se začít znovu snažit?

WHO doporučuje až půl roku počkat. Jsou však studie, které naopak poukazují na lepší výsledky snažení, pokud se začne dříve než 3 měsíce po nezdařeném těhotenství. Já osobně zastávám názor, že je třeba ke všemu přistupovat individuálně s přihlédnutím na psychický stav dané ženy.  Většinou však po potratu v časném těhotenství, kdy nebylo nutné dělat revizi a tělo si pomohl samo, doporučuji kontrolní ultrazvuk po prvních menstruaci a poté klidně započít snahy. Pokud byla nutná revize, tak většinou radím vyčkat alespoň tři cykly...

Pokud vás tato nepříjemná situace potkala rozhodně nezoufejte, nehledejte vinu v sobě a věřte, že v tom nejste samy a hlavně myslete pozitivně a příště to vyjde :-)