Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamín ze skupiny B. Konkrétně vitamín B9. V posledních letech proběhlo mnoho studií, které prokázaly, že je dostatek kyseliny listové v organizmu klíčový pro správný vývoj embrya. Naopak její deficit je spojen s častějším výskytem rozštěpů neurální trubice, potratů a předčasných porodů.

Kyselina listová ve stravě

Samozřejmě můžeme kyselinu listovou přijímat i v její přírodní formě a to ve stravě. Jak již napovídá název listová, je obsažená hlavně v zelenině. Doporučená denní dávka v těhotenství a při plánování otěhotnění je kolem 600 ug. Abychom denně přijaly toto množství kyseliny listové, musely bychom sníst např.: 3/4 kila čínského zelí, 2 kila mrkve, 2 kila květáku nebo 2 kila okurek. No, a aby toho nebylo málo, tak se z trávicího traktu vstřebá jen asi 50% přírodní kyseliny listové, takže bychom si musely dát ještě dvojnásobnou dávku. Dalším problémem je tepelná úprava, na kterou je listovka obzvlášť háklivá.  Proto je dobré kyselinu listovou doplňovat i formou potravinových doplňků.

Mutace MTHFR a aktivní listovka

Methylentetrahydroxifolátreduktáza – ne nebojte se, nenadávám vám :-) Toto je název enzymu, který v těle zajišťuje aktivaci kyseliny listové do takové formy, ve které jsou jí naše buňky schopné využít. Některé ženy však mají defektní gen, což způsobí, že tento enzym pracuje nedostatečně, a proto nejsou schopné aktivně vstřebávat kyselinu listovou. U žen s touto mutací byl vzhledem k deficitu kyseliny listové prokázán častější výskyt rozštěpových vad plodu. Výskyt defektu tohoto enzymu je poměrně častý. Některé průzkumy udávají až 40% mutací MTHFR v populaci. Řešením je užívat preparáty, které obsahují kyselinu listové již v této aktivní podobě.

Kyselina listová a těhotenství

Nejrizikovější období pro vznik vývojových vad plodu je úplný počátek, kdy se po splynutí vajíčka a spermie začínají buňky dělit raketovou rychlostí. Toto je období, kdy zárodek teprve putuje vejcovodem do dělohy a uhnízďuje se v její výstélce a žena vůbec netuší, že je těhotná. Z tohoto důvodu je ideální užívat kyselinu listovou již v období, kdy se začínáme o miminko snažit.  Ideálně alespoň tři měsíce před početím.

Kyselina listová a antikoncepce

Mnoho žen také užívá kombinovanou hormonální antikoncepci. Estrogeny v ní obsažené však působí snižování hladiny kyseliny listové v těle. Což může být velmi rizikové, pokud žena ihned po vysazení antikoncepce otěhotní. Proto pokud plánujeme vysadit antikoncepční pilulky a začít se snažit o miminko, je na místě začít užívat doplňky stravy s kyselinou listovou již s posledním balením antikoncepce.

Vyžrané děti a kyselina listová

Často se maminky bojí, že když budou užívat vitamíny pro těhotné s kyselinou listovou, tak budou rodit velké miminka. Tento blud se rozhodně nezakládá na pravdě. Porodní váha miminka je určená mnoha jinými faktory jakou je strava, rasa, parita, tělesná konstituce rodičů, nemoci k těhotenství přidružené atd....

V mém soukromém dotazníku, ve kterém jsem se ptala maminek na porodní váhu jejich miminek, byly výsledky téměř stejné, jak u maminek, které užívaly těhotenské vitamíny i u těch, které neužívaly.

Maminky, které užívaly těhotenské vitamíny:

A takto to vypadalo u maminek, které neužívaly:

 

A co dodat na závěr. Ano jistě je i ve vašem okolí mnoho žen, které kyselinu listovou nedoplňovaly a porodily zdravé dítě. Zkrátka měly štěstí a nevytáhly si pomyslného Černého Petra. Já osobně se kloním k tomu, že pokud můžu nějaké riziko snížit na minimum, tak to udělám. Proto doplňování kyseliny listové jednoznačně doporučuji  :-)