Hemorhoidy, křečové žíly (varixy) na nohách a zevních rodidlech - to všechno jsou velmi nepříjemné, leč časté problémy doprovázející těhotenství. 

Proč vznikají?

Abychom pochopily, proč se to děje, musíme si uvědomit, jaké jsou anatomické poměry v břišní dutině. V zadní části břišní dutiny v prostoru, kterému se říká retroperitoneum je před páteří uložena mimo jiné i dolní dutá žíla. Tato velké céva odvádí odkysličenou krev z dolní části těla do srdce. Zvětšující se děloha utlačuje všechny okolní struktury včetně dolní duté žíly a díky tomu dochází ke zhoršenému odtoku odkysličené krve z dolní poloviny těla. Tím se hromadí krev v žilách v dolní části těla a může snadněji dojít ke vzniku křečových žil. 

Jak je léčit?

Bohužel řešení křečových žil a hemorhoidů je v těhotenství velmi obtížné. Z výše uvedených informací vyplývá, že ke zlepšení dojde teprve až po porodu, kdy se děloha opět vrátí do své původní velikosti.

Při hemorhoidech je možné používání čípků i mastí už v průběhu těhotenství.  Při křečových žilách na dolních končetinách je žádoucí nošení kompresních punčoch. Velmi nepříjemnou komplikací jsou křečové žíly na zevních rodidlech. 

Mnohdy se jedná o rozsáhlé křečové žíly deformující stydké pysky. Je to nejen velmi nepříjemné, ale také značně neestetické, což nastávající maminky často velmi trápí. 

Naštěstí křečové žíly v této oblasti po porodu z velké části úplně vymizí.