Porod je jedinečný zážitek v životě každé ženy. Každá jej prožíváme jinak a také průběh porodu se značně liší. Tak je tomu i s porodními bolestmi. Každá vnímáme bolest jinak a umíme se s tímto nepříjemným vjemem vyrovnávat v rámci svých individuálních možností.

To, že porod bolí je fakt. Kontrakce a prostup hlavičky porodními cestami způsobuje extrémní napínaní tkání a následkem toho cítíme bolest. Jak intenzivní pro nás bude vnímání této bolesti je věc, kterou nelze předem nijak předvídat.  Můžeme však zmírnit náš individuální prožitek bolesti a to jak čistě přírodními metodami, tak i použitím léků. 

Přírodní (nefarmakologické) cesty mírnění porodních bolestí

Hlava – to je alfa omega vnímání bolesti. Z místa, které je exponováno bolestivému podnětu, je vyslán signál do mozku a tam se vytvoří ten pocit bolesti, který vnímáme a cítíme. Pokud se navíc cítíme úzkostně a ve stresu, tak je bolest vnímána více intenzivně a nepříjemně. Je proto důležité, aby se nastávající maminka cítila příjemně, bezpečně a komfortně.

Jak na to?

Důkladně zvolit zdravotnické zařízení, kde rodit. Zvolit místo, kde se budu cítit bezpečně a v dobrých rukách. Dále je pro většinu žen velmi pozitivní mít u sebe partnera, který vytváří ten důležitý pocit vnitřního klidu. 

Vytvoření příjemné atmosféry. A to buď příjemnou hudbou, přítmím nebo vůní. 

Zahřívání, masáž

Velmi příjemné je nahřívání dolní části zad. Ideálně ve sprše či vaně. Popřípadě můžeme požádat partnera o tření dlaněmi v oblasti kříže.  Masáž může provádět partner či dula nebo porodní asistentka. Uklidňující je primárně masáž trapézových svalů, kde se nám ukládá stres a napětí. S výhodou můžeme použít i éterické oleje – např.  levanduli.

 Akupresura

Akupresura je metoda čínské medicíny, která využívá tlaku na akupunkturní body. Je to metoda technicky poměrně nenáročná a může jí provádět jak žena sama, tak i partner. Její efektivita velmi záleží na psychice dané ženy. 

 

Farmakologické metody tlumení porodních bolestí

Entonox

Jedná se o plyn, který maminka inhaluje přímo z tlakové láhve. Směs rajského plynu a kyslíku. Moduluje vnímání bolesti a navozuje stav lehkého ovínění. Jeho biologický poločas je velmi krátký ,a proto je velmi rychle vydýchán. Nijak neovlivňuje fyziologický průběh porodu a není rizikem pro miminko. Pozor není k dispozici ve všech porodnicích.

 

Analgetika, spasmolytika

V těchto dvou skupinách máme na výběr mnoho preparátů. Podání může být injekční do svalu, nitrožilní nebo ve formě čípků. Velmi záleží na zvyklostech pracoviště. Spasmolytika navíc pomáhají hladšímu otvírání porodních cest.

Epidurální analgézie

Epidurální analgezie spočívá v zavedení epidurálního katetru do páteřního kanálu. Umožňuje nám opakovanou aplikaci analgetik do epidurálního prostoru a tím efektivně tlumit bolest.  Vedlejším účinkem je rychlejší otvírání porodních cest. Nevýhodou je časté utlumení děložní činnosti a nutnosti použití syntetického oxytocinu.

U epidurálu je také důležité správné načasování. Pokud se epidurál píchne moc pozdě, tak již nezafunguje a je zbytečný. Naopak není radno jej píchat moc brzy, aby porod úplně nezastavil. Proto indikování epidurálu spadá do kompetencí lékaře.

Často se maminky bojí poškození míchy při aplikaci epidurálního katetru. Tady je důležité vědět, že epidurální prostor je oblast mezi míšními obaly, takže se jehla do prostoru míšních nervů vůbec nedostává, a pokud je na druhém konci jehly zkušený anesteziolog, tak je jistota, že se tak nestane. 

Postpunkční cefalea. Nepříjemná bolest hlavy, která někdy potrápí maminky po porodu je nežádoucím následkem epidurálu. Je způsobena sníženým tlaku mozkomíšního moku. Je to komplikace nepříjemná, ale maminku nijak neohrožuje. Postpunkční cefalea se objevuje přibližně u každé sté ženy a obvykle během několika hodin vymizí. Velmi pomáhá poloha vleže na zádech, dostatek tekutin  a paracetamolová analgetika.

Pokud se porod zvrtne v císařský řez, je možné použít epidurální katetr i k aplikaci epidurální anestezie a tím mamince ušetřit celkovou anestezii.