Pojďme si tedy říct, co to ta prevence vlastně je a co to obnáší. Frekvence je jednou do roka. Pokud chodíte na prohlídky častěji, tak k tomu má váš lékař nějaký konkrétní důvod a stále platí, že preventivní prohlídka je jen jednou za rok. V seznamu diagnóz má gynekologická prevence označení Z01.4 a kód 63050 a pojišťovny striktně hlídají, aby nebyl tento kód použit častěji než jednou do roka.
Co vše by měl gynekolog v rámci prevence zkontrolovat?
Na začátku by měl být pohovor s pacientkou. Zjištění, zda ženu něco netrápí. Zda má pravidelný menstruační cyklus, netrpí gynekologickými záněty atd…Nejen, že se dozvíme spoustu důležitých informací, ale také dáváme ženě prostor se trošku v ambulanci aklimatizovat před vlastním vyšetřením.
Gynekologické vyšetření se sestává z vyšetření v zrcadlech. Po zavedení gynekologických zrcadel kontrolujeme děložní čípek. Používáme tzv. kolposkop – to je takový mikroskop, kterým kontrolujeme sliznici děložního hrdla. Již tímto pohledem jsme schopní objevit změny, které by mohly být předrakovinovým stavem. Následuje odběr cytologie. Pojišťovnou plně hrazený je tzv. Papp stěr – to je stěr z děložního čípku na sklíčko. Nejprve se štětičkou otře děložní čípek zvenku a poté se pomocí malého kartáčku – brushe – odebere cytologie z kanálu děložního čípku. Tohle může být velmi nepříjemné. Já osobně to vždycky vnímám jako by mně do toho čípku kousl mravenec – taková štípavá bolest. U pacientek to je tak padesát na padesát – některá to vůbec necítí a některá má jako já mravence…
V současnosti je možné ve většině ambulancí provést za příplatek stěr do roztoku, který je schopný zachytit více buněk ke kontrole – tzv. LBC cytologie. Příplatek je kolem 500 Kč.
Následuje pohmatové vaginální vyšetření. Dva prsty jedné ruky vám lékař zavede do pochvy a druhou rukou tlačí v podbřišku. Toto vyšetření je velmi omezené tělesnou konstitucí ženy… Někteří z nás jej nahrazují ultrazvukem. Ultrazvukové vyšetření však není součástí preventivní gynekologické prohlídky a pojišťovna jej nehradí...nechápu. Každopádně většina z nás ultrazvuk jako součást prevence děláme.
Dále také kontrola prsů – vyšetření pohmatem nebo poučení o technice samovyšetření. Tady bych podotkla, že nejefektivnější je, když si prsa pravidelně vyšetřuje žena sama. Prsní žláza je velmi specifická, má svojí strukturu a mění se v průběhu měsíce v závislosti na hladinách ženských hormonů. Když si žena sama důkladně vyšetřuje prsa každý měsíc ve stejnou dobu – ideálně hned po menstruaci, tak svá prsa zná a jakmile doje k nějaké změně, tak jí bez problémů zaregistruje. Od 45 let máme také nárok na mamografické vyšetření každé dva roky. Žádanku vám dá buď gynekolog nebo praktický lékař.
Gynekologická prevence je důležitá pro všechny ženy. Nejen pro ty v produktivním věku. Myslete na to prosím a nechoďte až když máte problém – pak už totiž může být pozdě !