Inkontinence, obtíže s únikem moči, zdaleka není problém, který se týká jen žen v pokročilém věku. Naopak problém s nechtěným  únikem moči trápí stále více žen v produktivním věku. Velmi rizikové je pro svaly pánevního dna těhotenství a vaginální porod. Není proto divu, že po porodu trpí inkontinencí více než čtvrtina žen.  

Pojďme si tedy vysvětlit, jak se inkontinence projevuje a jak je možné jí léčit.

Hlavně nekýchat...

Nejčastějším tipem inkontinence je inkontinence stresová. Ta se projevuje únikem moči při zvýšení nitrobřišního tlaku. Typicky potom dochází k úniku při kýchnutí, zakašlání, poposkočení atd....Ze začátku nemusíme úplně vnímat samotný únik, ale třeba jen opakovaně vlhčí spodní prádlo často s nepříjemným zápachem.

Musím běžet...

Druhým nejčastějším tipem močové inkontinence je urgence. Urgentní inkontinence se projevuje únikem moči při intenzivním nutkání na močení. Zkrátka nic a nic a najednou se vám chce čůrat a pokud hned nezačnete hledat toaletu, tak je nehoda nevyhnutelná.  

Jak se zbavit inkontinence?

Primárně je důležité si uvědomit, že ačkoliv se jedná o velmi nepříjemný a maximálně intimní problém, není důvod se stydět a je potřeba o inkontinenci informovat svého lékaře.

Urgentní inkontinence lze velmi efektivně léčit prášky - ty vám právě napíše lékař.

Stresovou inkontinenci můžete ovlivnit i vy samy a to posílením svalů pánevního dna, jejich hlavní strukturou je musculus levator ani. Věřte, že správnou rehabilitací lze lehčí formy inkontinence úplně vyléčit. Pozor má to však jeden háček. Pokud cvičíte špatně, tak to naopak může inkontinenci zhoršit :-(

Jak na to?

S nácvikem správného cvičení vám může pomoci fyzioterapeut a nebo pokud chcete raději cvičit sama v pohodlí a intimitě svého domova, tak můžete využít různé pomůcky.

Pro rehabilitaci pánevního dna a řešení inkontinence je možnost použití vaginálního konusu či balonku určeného právě k rehabilitaci. Při správném  zatnutí svalů pánevního dna se balonek vtáhne hlouběji do pochvy. Tak máme jasnou zpětnou vazbu, jestli je technika cvičení správná.  Obdobně funguje i konus, který posunem části před rodidly informuje o efektivitě posilování. Výhodou balonku je to, že se velikostně přizpůsobí individuálních prostorovým nárokům každé pochvy.

Co když cvičení nepomůže?

Pak je na místě návštěva urogynekologa, důkladné vyšetření a poté většinou operace. Stresová inkontinence se chirurgicky řeší velmi elegantně zavedením pásky pod močovou trubici. Úspěšnost je bezmála stoprocentní a samotná operace trvá kolem 20ti minut.

Ruku v ruce s inkontinencí jde často i sestup poševních stěn a dělohy.   V léčbě sestupu hraje hlavní roli chirurgická zákrok - plastika poševních stěn a popřípadě odstranění dělohy nebo závěsné operace - vhodnou operační techniku zvolí lékař na základě vyšetření.

 

Prevence především. 

Vzhledem k tomu, že jsme sestupem a inkontinencí ohroženy všechny, je ideální abychom nezačaly cvičit až když nastane problém, ale preventivně již v době, kdy se vše jeví v pořádku, tak můžeme těmto problémům efektivně předejít.  Rehabilitace svalů pánevního dna také pomáhá při chronických pánevních bolestech, bolestivé menstruaci či bolestivém pohlavním styku. Všechny tyto obtíže totiž mohou být způsobeny nesprávným napětím svaloviny pánevního dna.

Takže pokud jste ještě nezačala, tak začněte - včera bylo pozdě :-)

 

Více  poporodní rehabilitaci se dočtete zde.