Hysteroskopie je endoskopický gynekologický zákrok, při kterém zavádíme skrz pochvu a hrdlo děložní do dělohy kameru.  Jsme tedy schopní posoudit, jak děloha vypadá uvnitř. Popsat, zda je dutina souměrná, jak vypadá děložní sliznice a jestli jsou viditelná ústí vejcovodů.

Na obrázku můžeme vidět pohled od děložního hrdla na celou děložní dutinu.  V normálním stavu je přední a zadní děložní stěny na sebe ,,připláclá´´. Abychom v děloze viděly, musíme jí naplnit distenčním mediem, což je u hysteroskopie většinou fyziologický roztok.  Funguje to tak, že z kamery hysteroskopu vytéká fyzologický roztok ohřátý na teplotu těla a tím se děloha naplní. Vidíme tedy přední a zadní stěnu. Levou a pravou hranu děložní a v rozích vidíme malé tmavé tečky a to jsou ústí vejcovodů.

Diagnostická hysteroskopie

U diagnostické hysteroskopie jde pouze o podívání se do dutiny děložní, zda je vše tak, jak má být.  Je možné ve vybraných případech výkon provést i třímilimetrovou optikou bez anestezie a to i ambulantně.  Většinou k diagnostické hysteroskopii připojujeme biopsi endometria - odebrání malého vzorku děložní sliznice.

Operační hysteroskopie

Operační hysteroskopie je nitroděložní operace prováděná pomocí hysteroskopu operačního popřípadě resektoskopu.  Jsou to situace, kdy je v děloze zjištěná nějaká patologie, kterou je nutno vyřešit. Většinou se jedná o patologicky vysokou děložní sliznici, polyp nebo myom vyklenující se do děložní dutiny. U operační hysteroskopie je nutná anestezie a dilatování (roztahování) děložního hrdla.

Ve vybraných případech a při dobré spolupráci pacientky jsme schopní odstranit malý polyp nebo drobná rezidua po porodu i již zmiňovanou třímilimetrovou optikou bez anestezie. (Pozor jen u některých pacientek!!!!)

A jak to vypadá v reálu? Pojďte na malou exkurzi na operační sál :-)

Na obrázku máme malý přibližně 7 mm velký polyp vycházející z levé děložní hrany.

A tady jsou již vidět rozmazané kleštičky, kterými jsem polyp chytla u jeho stopky a odstranila z dělohy. Výkon trval okolo 5 min a byl bez anestezie. Pacientka hodnotila hysteroskopii jako naprosto bezbolestnou.

Nejčastější indikace k hysteroskopii - tedy proč to děláme ?

 

Polyp endometria

 

Submukozní myom

 

Silné menstruační krvácení

 

Sterilita, infertilita

 

Rezidua post partum (zbytky placenty po porodu)

 

Ashermanův syndrom, nitroděložní srůsty

 

Krvácení v postmenopauze

 

Patologicky vysoké endometrium

Máte nějaké otázky? Ptejte se :-)