Jelikož méme s Míšou za sebou čerstvou zkušenost s šestou nemocí, tak jsem se rozhodla, že napíšu krátký článek o páté a šesté nemoci pro maminky, které to ještě nemají za sebou :-)

Takže něco málo z teorie:

Pátá a šestá nemoc

Jedná se o dětská virová onemocnění, která jsou spojena s exantémem – tedy vyrážkou. Pátá nemoc je způsobena parvovirem B19 a postihuje hlavně předškolní děti.  Oproti tomu šestá nemoc, způsobená herpetickým virem 6 a 7, trápí děti obvykle do dvou let věku. Jelikož jsou obě onemocnění virová, tak nedochází ke zvýšení CRP a antibiotická léčba nemá význam. 

Maminky nemusíte mít strach. Ačkoliv jsou obě nemoci provázeny horečkami, tak nejsou nějak nebezpečné. Dítě si tu nemoc prostě musí prožít a probojovat se tím samo. Nebojte se, imunitní systém zdravého dítěte to bez problémů zvládá. Léčba je jen symptomatická a spočívá ve snižování horečky.

Jak to probíhá?

Pátá nemoc

Vysoké horečky s následnou vyrážkou v oblasti obličeje. Jedná se o červené flíčky hlavně na tvářích a trupu.  Může být doprovázena bolestí kloubů a hlavy.

Šestá nemoc

Typicky probíhá jako několikadenní horečka bez zjevné příčiny. Po pár dnech horečka ustává a vysévá se vyrážka na trupu a krku – na rozdíl od páté nemoci nedosahuje na obličej.

Někdy také může proběhnout s příznaky běžného nachlazení bez vyrážky …

 

Jak jsem říkala, tato onemocnění nejsou nijak nebezpečná pro zdravé děti.

My jsme to s Míšou měli velmi typické – nejprve z ničeho nic horečka. A to dost vysoká až ke čtyřiceti stupňům.  Jelikož slintal jako bernardýn, tak jsem to přičítala rostoucím zoubkům. Nicméně horečka přetrvávala. Neměl rýmu, kašel…nic.  Čtvrtý den jako mávnutím kouzelného proutku horečka ustala a začala se objevovat vyrážka. Nejprve na bříšku drobné růžové pupínky podobné potničkám. Později se mu osypalo celé bříško a krk. Po dvou dnech byla vyrážka pryč a my si můžeme oddychnout, že to máme za sebou a už se nás to netýká.

POZOR NA VYSOKÉ HOREČKY – MŮŽOU ZPŮSOBIT U DĚTÍ FEBRILNÍ KŘEČE.

Takže opravdu kontrolovat, měřit a srážet teploty antipyretiky. Dostupné jsou čípky i sirupy. U čípků je rychlejší nástup účinku.  Dále můžete dělat zábaly – pozor ne studené, ale vlažné.  Velmi důležité je  také udržovat  dostatečný příjem tekutin.

Tak a to je vše :-) Jaké máte zkušenosti vy?