Více než polovina těhotných žen se potýká s nepříjemným krvácením dásní. Na vině je těhotenstvím podmíněná gingivitida – tedy zánět dásní. Projevem je již zmíněné krvácení dásní, otok a bolestivost.
Ve většině případů je zánět přítomný již před těhotenstvím. Vlivem ženských hormonů, jejichž tvorba se v těhotenství zásadně zvyšuje, dochází k výraznému zhoršení projevů gingivitidy.
Díky zvýšené tvorbě estrogenů a progesteronu dochází k tomu, že je povrch dásně křehčí a drobné žilky jsou propustnější, proto mikroby ze zubního plaku mohou snadněji proniknout do dásně a způsobit zánět.
Zánět dásní podporuje i těhotenská nevolnost. Často se zvedání žaludku projevuje ráno při čištění zubů. Ženy proto zkracují zubní hygienu na dobu nezbytného minima a to bakteriím nahrává.
Některé ženy také v těhotenství mění stravovací návyky směrem ke zvýšené konzumaci sladkostí, což také není ideální pro zdravé zuby a dásně.
Ačkoliv by se mohlo zdát, že dáseň je od miminka daleko a nemůže jej nikterak ohrozit, opak je pravdou. Dle některých studií může být zánět dásní příčinou předčasného porodu a ve výjimečných případech mohou mikroby proniknout až k miminku.
Na problematiku péče o ústní dutinu těhotných žen jsem se ptala paní doktorky MUDr. Michaely Seydlové, PhD.
1.Jak často se ve své praxi setkáváte s těhotenskou gingivitidou?
Na gingivě neboli na dásni jsou zřejmé změny již v samém počátku těhotenství. Dásně se stávají citlivějšími a hormonální změny mohou způsobit tzv. těhotenskou gingivitidu. Ve své praxi u mých pacientek se naštěstí s onemocněním jako takovým tolik nesetkávám. Snažím se všechny mé pacienty, nikoli pouze pacientky, řádně edukovat v oblasti dentální hygieny. Na dásně v období těhotenství nepůsobí jen hormonální změny, ale na vzniku zánětu se vždy spolupodílí přítomný neodstraněný plak. Je-li plak řádně a pravidelně odstraňován, nacházím těhotenskou gingivitidu zcela minimálně.
2. Kolik preventivních zubních prohlídek by měla nastávající maminka podstoupit? A kdy je ideální čas na zubní prevenci v těhotenství přijít?
V těhotenství jsou doporučené 2 těhotenské prohlídky, mezi kterými musí být alespoň 3 měsíční odstup (pravidla pojišťovny). Nestačí si tedy pouze tzv. "zajít pro razítko". Doporučuji první kontrolu ještě v prvním trimestru, dovolí-li to těhotenské nevolnosti, které vyšetření může umocnit a pak ve třetím trimestru, kdy je již žena doma a může se ještě trochu věnovat trochu více sama sobě. Je nutné v první návštěvě vždy reedukovat provádění dentální hygieny, eventuálně odeslat na profesionální dentální hygienu - mnohé pojišťovny toto těhotné proplatí. V druhé návštěvě se snažím s ženou promluvit i o budoucím čištění zubů u jejího nastávajícího potomka, aby pak neudělala zásadní chyby, které pak stěží půjde napravit.
3. Co mají těhotné ženy dělat, když začnou mít příznaky zánětu dásní? První pomoc? Kdy mají jít k lékaři?
Ideálně se objednat na dentální hygienu, zintenzivnit čištění zubů a mezizubních prostor. Při zjištění těhotenství je velmi vhodné si rovnou návštěvu u zubního lékaře rezervovat.
4. Jaká jsou rizika neléčené těhotenské gingivity?
Rizika neléčeného zánětu dásní jsou víceméně identická s plakem podmíněnou (běžnou) gingivitidou. Jakákoli parodontitida (parodontóza lidově) začíná právě zmíněným zánětem dásní. Zánět se "nazastaví" pouze na dásní, ale pokračuje na závěsný aparát zubu a na přilehlou kost. Je-li přítomen zánět dásní a je-li spolupřítomen i plak, dochází během krvácení dásní k vyplavování nebezpečných baktérií do krevního oběhu těhotné ženy a existuji mnohé důvěryhodné studie, které potvrzují, že tyto baktérie mohou být velmi nebezpečné pro plod.
5. Jaká je prevence?
Perfektní doma prováděná dentální hygiena, jednou v těhotenství podstoupit profesionální dentální hygienu, event. si nechat doporučit na nějaké časové období desinfekční výplachové ústní vody