Plastické operace prsou nejsou mou parketou, a proto jsem poprosila o sepsání článku na toto téma svou kamarádku Bc. Veroniku Krejčovou Poláneckou, která nejen, že je instrumentářka a konzultantka na klinice plastické chirurgie, ale také je manželka primáře plastické chirurgie MUDr. Miroslava Krejči.

Vývoj našich ňader je předurčen několika faktory – roli mimo jiné hraje dědičnost, životní styl, počet porodů, délka kojení a v neposlední řadě velikost ňader. V každé učebnici anatomie se dočkáme o stadiích přirozeného vývoje prsou, končící stádiem „mamma pendula“, tedy ochabnutím. U žádné ženy nelze dopředu předpovědět, kdy a zda vůbec do tohoto stádia dospěje. V moderní době naštěstí máme možnosti, jak tento vývoj zastavit nebo alespoň zpomalit.

Modelace prsou je vhodná:

  • pokud máte po těhotenství výrazně pokleslá ňadra.
  • pokud jste měla problém s kojením a ňadra tím utrpěla.
  • pokud jste výrazněji zhubla a na prsou zůstal nadbytek kůže po zmenšení prsní žlázy.
  • pokud Jste majitelkou větších ňader, kde bývá pokles častým problémem i v nižším věku.
  • máte-li genetickou zátěž v rodině – trpěla-li brzkým poklesem vaše matka, pak vývoj těžko zvrátíte neinvazivními metodami. 

 

Augmentace - neboli zvětšení prsou je vhodná pro: 

  • ženy, které nemají dobrý pocit ze své postavy kvůli prázdnému dekoltu.
  • ideálně pro ženy, které už nechtějí další děti – kojením se velikost ňader přirozeně mění (ale přítomnost implantátů otěhotnění a kojení nebrání).

 

Odhaduje se, že aktuálně mají zvětšená ňadra více než dva miliony žen na celém světě.

 

Modelace prsou nebo zvětšení?

Pokud se rozhodnete pro operační zákrok, máte možnost si ňadra nechat jen modelovat, tedy vyzdvihnout vlastní ňadro a případně upravit jeho tvar, nebo rovnou nechat ňadra také zvětšit za pomoci implantátů - augmentace. Rozhodnutí je jen na vás, protože z hlediska průběhu operace tu velké rozdíly nejsou – zvětšení prsou je naopak paradoxně snazším a rychlejším zákrokem než modelace vlastních prsou.

Cena: Od 50 000 Kč v závislosti na zvoleném postupu a typu implantátů

 Augmentace prsou, jak probíhá?

Jedná se o cca hodinový zákrok v celkové narkóze. Přístupem větsšnou z podprsní rýhy (možno použít i přístup kolem bradavky nebo axilou - podpažím) se vytvoří dutinka, do které se vsune (nijak se nepřišíva) silikonový implantát. Uzavírá se většinou vstřebatelným stehem a šest týdnu po zákroku je nutno nosit pevnou elastickou podprsenku. Zákrok se provádí za jednodenní hospitalizace. 

Životnost implantátů

Posledních několik let kolují, bohužel, jisté mýty o tom, že implantáty jsou doživotní. Toto není pravda, ve většině případů se mění po cca patnácti letech. Dle statistik si většina žen (cca 70%)  z různých důvodů nechává prsní implantáty měnit v období 12 - 15 let. Cca 3% žen mají implantáty bez problému i delší dobu, přibližně sedmnáct let. V každém případě by měly být nejen implantáty, ale i prsní žláza monitorovány během preventivních vyšetření. 

 

Modelace vlastních prsou, jak probíhá?

Této operaci se odborně říká mamma plastika. Její podstatou je vyzdvihnutí pokleslého prsního dvorce do normální polohy a odstranění nadbytečné kůže v jeho okolí. Lékař má volbu několika různých přístupů k operaci, záleží jen na velikosti a poloze prsou před operací a dohodě s klientkou. Důležité je, že tato operace má zaručený a rychlý efekt, který vydrží řadu dalších let. Při zákroku lze řešit také další problémy – například asymetrii ňader, nebo při velkém úbytku hmotnosti může chirurg využít část přebytečné kůže k domodelování ňadra, čímž se dosáhne také mírného zvětšení.

Pracovní neschopnost po operaci prsou je závislá na způsobu vykonávané práce. K lehké kancelářské činnosti se pacientka může vrátit již cca dva týdny po zákroku, u fyzicky náročnější práce je potřeba dodržet klidový režim šest týdnů. Po dobu šesti týdnů po operaci je také potřeba nosit kompresivní podprsenku, kterou je možno sundavat jen na osobní hygienu. Po uplynutí šesti týdnů se žena bez problémů vrací do normálního života. 

Vhodné prádlo může leccos zachránit

Dobře zvolená podprsenka může nejen zvýšit vaše sebevědomí, ale také zpomalit či zabránit dalšímu poklesu ňader. Určitě není vhodné volit za každou cenu silně push-up prádlo tak, aby dekolt vypadal znovu plný. Doporučujeme poradit se s odborníky a do podprsenky opravdu investovat – ušetříte tak možná desetitisíce za zákrok plastika.

 

 

Cvičení není od věci

Pochopitelně, že výrazný pokles daný geneticky či po opakovaných kojeních cvičením neodvrátíte, na druhou stranu pevný prsní sval víc vydrží. Při cvičení se sice ňadra opticky trochu zmenší, ale déle vydrží ve své poloze. Cvičení tedy vnímáme spíše jako preventivní metodu – po těhotenství a kojení už jen zmírňuje napáchané škody.

 

Cviky pro posílení prsních svalů

Jednoduché a účinné je přitahování mezi dveřními rámy. Každou rukou se chytněte na jedné straně rámů otevřených dveří a přitahujte se sem a tam.

Kliky, i v dámské verzi, hodně pomáhají.

Vezměte si míček či větší overball a tlačte jej rukama proti sobě. Totéž lze praktikovat i bez míčků s dlaněmi, jako byste se chtěli modlit. Je třeba opakovaně co nejvíce zesílit tlak a povolit (nejméně 15x ve třech sériích).

Plavání – stejnojmenný styl, prsa, je velmi účinný.

Můžete také vleže zvedat lehčí činky či láhve s vodou. Lehněte si, zátěž vezměte do rukou a ohněte lokty do pravého úhlu. Přitahujte k sobě (opět 15x ve třech sériích).