Silné menstruační krvácení neboli hypermenorea. S tímto problémem se ve své praxi setkávám poměrně často. Silné krvácení ženy velmi obtěžuje a komplikuje jim život. Některé nejsou schopné v prvních dnech menstruace odejít do práce, protože je krvácení tak silné, že musí sedět ve vaně či ve sprše. 

Ženy se silným menstruačním krvácení spotřebovávají v prvních dnech menstruace několik desítek menstruačních vložek denně.  Následkem toho je mimo jiné i chudokrevnost, která se velmi těžko řeší vzhledem k tomu, že se krvácení každý měsíc opakuje.  Mám i pacientku, která využívala své štíhlé postavy a první den menstruace používala dětské jednorázové plenky.

Hypermenoreu je rozhodně nutné řešit se svým gynekologem.

Jaká může být příčina?

Nejprve je nutno vyloučit organické příčiny jako jsou děložní polypy, myomy nebo nádorové změny děložní sliznice. To zjistíme při ultrazvukovém vyšetření dělohy.  Řešení je v těchto případech chirurgický zákrok, který příčinu silného krvácení odstraní.

Pokud na ultrazvuku není zjištěna žádná příčina silného menstruačního krvácení, pak přichází v úvahu hormonální regulace cyklu.

Řešení silného mentruačního krvácení

Hormony

Nejjednodušší metoda je utlumit silné menstruační krvácení kombinovanou hormonální antikoncepcí.  Není to však řešení vhodné pro každou ženu.

Další možností je užívání hormonů gestagenů ve druhé polovině cyklu.  

Velmi oblíbenou antikoncepční metodou, která zároveň působí i proti silnému menstruačnímu krvácení je gestagenní nitroděložní tělísko. U většiny žen menstruace úplně vymizí nebo je velmi slabá.

Ablace endometria

Jsou však situace, kdy všechny předešlé metody selžou nebo nejsou pro danou ženu vhodné. V tuto chvíli přichází v úvahu hysteroskopická ablace endometria.

Jedná se o metodu, která je vhodná jen pro ženy, které již ukončili své reprodukční plány a již neplánují těhotenství. Jedná se o endoskopický chirurgický zákrok, při kterém se skrz pochvu a děložní hrdlo zavede do dělohy kamera a pomocí elektrické kličky se seřízne děložní sliznice až na úroveň svaloviny.  Úspěšnost této metody se pohybuje kolem 96 %.  Často si pacientky pletou ablaci endometria s kyretáží.  Kyretáž je zákrok, při kterém se seškrábne funkční vrstva děložní sliznice – to je ta sliznice která se odmenstruovává. Pod touto vrstvou je však ještě hlubší vrstva děložní sliznice, která zde zůstává a kyretou jí nelze ,,seškrábnout´´. Tato vrstva je právě odstraněna při ablaci.  Nevýhodou je, že nefunguje jako antikoncepce a i po ablaci zůstává přibližně šestiprocentní riziko nechtěného otěhotnění.

Silné menstruační krvácení se dá řešit a vy si jím rozhodně nenechte komplikovat život a neváhejte navštívit svého gynekologa.